Projekt

Obecné

Profil

Akce

YouTube

YouTube je bezpochyby největší webový server sloužící k nahrávání a sdílení videí. Tuto službu založili v roce 2005 tři bývalí zaměstnanci PayPal - Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. O rok později byla služba odkoupena firmou Google. [1]

YouTube umožňuje nahrávat, sledovat či sdílet videa, která mohou být různého charakteru. Nejčastěji se jedná například o hudební klipy, sportovní videa, části či ukázky seriálů a filmů, legrační domácí videa a v neposlední řadě také návody či vzdělávací videa z různých oborů od IT až po kosmetické tipy.

V letošním roce zaznamená YouTube přibližně 2 miliardy přístupů z celého světa denně, každou minutu potom uživatelé nahrají videa v rozsahu 300 hodin. Jen z České republiky měsíčně navštíví YouTube přes 5 milionů uživatelů. Po vyhledávacím serveru Google je tak YouTube druhou nejnavštěvovanější webovou službou na světě. Jedná se totiž o službu, již používá skutečně téměř každý s přístupem internetu, a to hlavně díky širokému spektru témat, kterým se jednotlivá videa na serveru věnují. [1]

Hlavní výhodou YouTube je jeho snadná přístupnost - pro zhlédnutí videa totiž není nutné, aby byl uživatel přihlášen či registrován. Výjimkou jsou pouze videa s potenciálně nevhodným obsahem – pro jejich zhlédnutí je nutné se přihlásit a udat datum narození, aby byl znemožněn přístup mladistvým. Pro nahrání videa je již registrace nutná.

Videa nahrávaná na YouTube většinou pochází od jednotlivců, ale některé společnosti tento nástroj také využívají jako prostředek k provozování své činnosti – např. britská televizní stanice BBC či její americký protějšek CBS. [1]

YOUTUBE JAKO NÁSTROJ PRO SDÍLENÍ INFORMACÍ

YouTube obsahuje celou řadu funkcionalit, které z něj dělají výborný nástroj pro sdílení informací.

Na rozdíl od informací interpretovaných pouze psanou formou (např. knihy, blogy, webové stránky), vizuální stránka přístupná ve videích značně napomáhá lepšímu porozumění.

Do videa je možné vložit např. obrázky, sestřihy videí nebo také záznam snímaný z obrazovky, což umožňuje snazší návody například k instalacím nebo zacházení s počítačovými programy či jiné tutoriály. Další možností sdílení informací může být nahrávání přednášek a následné sdílení studentům či jiným zainteresovaným osobám prakticky do celého světa. Například studenti medicíny jistě využijí například záznamy z operací, k nimž by jinak nemuseli získat přístup. Herní komunity ocení videozáznamy pořízené v průběhu hraní počítačové hry, které obsahují návod na zahrání určité části hry.

Videa je možné hledat podle názvu s použitím nástroje pro vyhledávání.

Soubory videí od stejného uživatele či týkajících se stejného tématu tvoří tzv. kanály. Ty jsou dále zařazeny do skupin dle tématu, podle nějž se dají snadno vyhledávat. K různým tématům lze také zobrazit nejsledovanější kanály.

Kanály může uživatel odebírat, to znamená, že novinky z daného kanálu se zobrazují na domovské stránce uživatele.

Jednotlivá videa je také možné si ukládat do seznamů videí například pro opětovné zhlédnutí.

Veškerá videa i celé kanály je možné sdílet na nejrůznějších sociálních sítích, např. Facebook, Twitter, Google+, Tumblr a mnohé další. YouTube videa lze také přímo vkládat na jiné stránky.

Jednotlivá videa je možno kladně či záporně ohodnotit, stejně tak je možné i vkládat k videím komentáře. Těm je též možné udělit hodnocení, na jehož základě lze
komentáře seřadit od nejoblíbenějších.

Videa mohou komentovat i hodnotit pouze přihlášení uživatelé. Po rozkliknutí uživatelského jména dojde k přesměrování na uživatelův profil, kde najdeme přehled uživatelových oblíbených videí a kanálů, stejně tak i jím vložená videa.

JAK VYUŽÍVÁM YOUTUBE JÁ

YouTube využívám jako nástroj pro zjišťování a správu informací velice často.

Ke svému studiu na VŠ jsem jej využila již několikrát, např. jsem jej využila pro sledování přednášek z předmětu KMA/UGI. Vyučující na YouTube nahrál přednášky, které se skládaly z promítaných prezentací. Ty byly vyučujícím přímo komentovány. Tento způsob výuky mi velice pomohl při přípravě na zkoušku, neboť jsem se některých přednášek ve škole nemohla zúčastnit nebo jsem některé věci potřebovala znovu vysvětlit.

Dále jsem videa na YouTube využila například k pochopení základních řadicích algoritmů, které byly součástí obsahu předmětu KIV/PPA1 a KIV/PPA2. Pro toto téma byla na YouTube vložena videa s animacemi přesouvání jednotlivých prvků, což mi velice pomohlo, neboť právě algoritmy řazení jsou z pouhého popisu jen těžko představitelné.

V poslední době jsem použila videa na YouTube také pro svou bakalářskou práci a shromažďování podkladů k ní. Velice nápomocná pro mne byla přednáška o hrtanu, která byla doplněna o názorné ukázky jednotlivých chrupavek či celé funkčnosti hrtanu za pomocí 3D modelu.

Kromě vzdělávacích účelů používám YouTube také pro sledování zahraničních přednášek na různá témata, o něž se zajímám, nebo sleduji již zmiňované tutoriály či návody k instalacím.

Použitá literatura

[1] Wikipedie: Otevřená encyklopedie: YouTube [online]. c2015 [citováno 18. 11. 2015]. Dostupn0 z: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=YouTube&oldid=13036842
[2] YouTube [online]. [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: https://www.youtube.com/
[3] Nápověda YouTube [online]. Google, 2015 [cit. 2015-11-25]. Dostupné z: https://support.google.com/youtube



Komentáře

P.Brada
  • užitečné statistické info a historie, dobře vysvětlené "case study" jak YouTube sama využíváte...
  • ... ale marně hledám nějaké zobecnění nebo ukázky odjinud, zda/jak je nástroj využíván pro podobné účely nějak systematicky
  • nejsou vůbec žádné ukázky, takže funkcionality si neumím z textu představit a nevím, jestli bych je podle popisu na nástroji našel
  • chybí odkazy na zdroje, z nichž bylo čerpáno (data pro úvod jsou zjevně z Wikipedia)

Aktualizováno uživatelem Lucie Puchrová před více než 8 roky(ů) · 8 revizí