Projekt

Obecné

Profil

Yammer » Historie » Revize 6

Revize 5 (František Kaiser, 2020-10-20 12:48) → Revize 6/9 (František Kaiser, 2020-10-27 09:02)

h1. Yammer 

 !yammer.png! 

 [[Yammer]] Yammer je podnikový nástroj a sociální síť vyvinutá v roce 2008 software s účelem podnikové kolaborace vytvořený pro firmu [[Geni]]. Posléze [[Geni]] Davidem O. Sacksem. Následně se [[Yammer]] prosadil se Yammer vydal i jako samostatný produkt.  

 Společnost Microsoft představila tento produkt a stává se službou nezávislou poprvé na [[Geni]]. O úspěchu hlasitě mluví událost roku 2012, kdy ho zakoupila firma [[Microsoft]] za USD$1.2 bilionů. Momentálně je [[Yammer]] součástí firemních balíčků [[Office 365]] a [[Microsoft 365]]. 

 h2. Co je Yammer? 

 [[Yammer]] spadá do rodiny sociálních sítí společně s [[Facebook]]em, [[Twitter]]em, [[Myspace]], [[Instagram]]em a dalšími. Na rozdíl od zmiňovaných je ovšem cílený konferenci v první řadě do pracovního prostředí, ne do osobních životů. Spoustu firem ho považuje za bezkonkurenční produkt díky své organizační síle, což mu umožnilo dobít firemní trh a získat si nepatrnou oblíbenost. Jedná New Yorku, která se konala 2. listopadu 2016, přičemž služba byla spuštěna o multiplatformní službu, jejíž aplikace je dostupná ve Windows, iOS i na mobilních zařízeních. 

 Účel, za kterým byl [[Yammer]] vytvořen, byl pomoci zaměstnancům navzájem se spojit a komunikovat pouhé dva dny později, tedy 4. listopadu 2016. Vývoj platformy v rámci firmy. [[Yammer]] se dá přirovnat k [[Facebook]]u firemního světa; místo přátel tu jsou kolegové, místo reklam podnikové připomínky; aktualizace se vztahují k událostem, otázkám a problémům, které se zaměstnanci snaží vyřešit. současné době vede viceprezident Microsoftu Brian MacDonald. 

 h2. Hierarchie 

 h3. Organizace 

 !organization.png! 

 Základní skupina nadřazená všem ostatním nacházející se Microsoft Teams je platforma zaměřena na vrcholu pyramidy je organizace. Přístup do aplikace se provádí skrze určitou doménu, která nás přiřadí do konkrétní organizace podle konkrétní adresy (např:zcu.cz). 

 h3. Skupina 

 !group.png! 

 Skupina je podmnožinou organizace firmy, umožňující textovou a představuje už jedno konkrétní oddělení v organizaci. Příklady skupin: vývoj, debug, testování, technická podpora. Vyskytuje se zde i možnost vytvoření skupiny, která obsahuje i uživatele z jiné firmy video komunikaci, obsahující integraci s datovým uložištěm pro spolupráci na větším projektu –> externí skupina. Dále samozřejmě máme možnost učinit skupinu ukládání souborů SharePoint a příspěvky OneDrive. Jedna z výhod Teams je integrace produktů jiných společností přímo v ní soukromé nebo veřejné podle toho, zda chceme aby byly určeny rozhraní aplikace. Tento produkt představuje další konkurenci pro oči celé organizace či nikoliv. služby jako například Slack. 

 h3. Uživatel 

 !user.png! 

 Nejmenším uzlem celé hierarchie Yammer je samozřejmě individuál aneb zaměstnanec. Zaměstnanci mohou jiné zaměstnance sledovat podobným způsobem jako na [[Instagram]]u. Následně lze zvolit možnost zobrazit příspěvky od mnou sledovaných uživatelů, což umožní prohlížet jen činnost uživatelů, kteří nás zajímají. 

 h2. Uspořádání dat 

 !data.png! 

 U všech typů skupin (od organizace po jednoho uživatele) se dá snadným způsobem přehledně zobrazit všechny soubory, obrázky, videa a příspěvky, které byly *privátní* sociální síť určená pro soukromou komunikaci v dané skupině nebo konkrétním uživatelem publikovány. Vzniká tady skvělá báze dat a při vhodném pojmenovávání/tagováním příspěvků z dlouhodobého hlediska jednoduše udržovatelný nástroj podniku. Slouží pro shromažďování dat. 

 h2. Jednoduchost 

 Za zásadní důvod úspěšnosti [[Yammer]]u můžeme považovat jeho jednoduchost. [[Yammer]] je jednoduché zprovoznit sdílení infermací uvnitř týmů, organizování projektů a zdá se, že neimplementuje nic zbytečného, co by bylo pro funkčnost postradatelné a práci s aplikací komplikovalo. Rozhraní je opravdu jednoduché a přehledné - co potřebuji umí, co nepotřebuji neumí. 

 !{width:1000px}yammer_interface.png! 

 h2. Co Yammer umí? - aneb funkcionalita 

 h3. Soukromé zprávy 

 Mimo diskuzi v příspěvcích [[Yammer]] umožňuje i soukromé zprávy, ať už na úrovni skupiny, organizace, vybraných uživatelů nebo 1:1 konverzace zaměstnanců. 

 h3. Zeď příspěvků 

 První položka, jež zachytí naše oči při pohledu na rozhraní [[Yammer]]u je určitě zeď příspěvků podobná té na [[Facebook]]u, nacházející se přímo uprostřed obrazovky. Zde si můžeme vybrat, zda chceme zobrazit příspěvky celé organizace, jen uživatelů, které sledujeme, či jedné konkrétní pracovní skupiny bezpečnou komunikaci viditelnou pouze uvnitř organizace. 

 Na každý příspěvek se dá reagovat komentáři, sdílet ho ve své skupině či pod svým profilem a nebo na něj můžeme projevit pozitivní odezvu palcem nahoru. Všechny příspěvky mohou obsahovat soubor, obrázek, označení lidí nebo skupiny. 

 h2. Typy příspěvků 

 h3. Update 

 !{width:800px}post_update.png! 

 Update Yammer je základní a nejjednodušší typ příspěvku. Představuje nějakou zprávu o aktuálním dění; například fotky nové kanceláře, schéma aktuálního projektu pro celý tým nebo pouze text.  

 h3. Question 

 !{width:1000px}post_question.png! 

 Question multiplatformní služba, jejíž aplikace je pravděpodobně nejtypičtějším příspěvkem v rámci řešení nějakého problému. Zaměstnanec napíše svůj problém/otázku a vybraným kolegům podle skupiny, nebo individuálně příjde upozornění. Následně se mu snaží pomoci a příspěvek umožňuje i označit nejlepší odpověď. Místo odesílání emailu s žádostí o radu jednomu člověku stačí sdílet problém s příslušným oddělením/vybranými lidmi. 

 h3. Poll 

 !{width:1000px}post_poll.png! 

 Poll je hlasování neboli anketa, což může být využito např. dostupná ve skupině managementu pro rozhodování nebo webové verzi i pro sledování statistiky nějakých názorů zaměstnanců. 

 h3. Praise 

 !{width:800px}post_praise.png! 

 Praise je způsob, jakým se dá např. vyzdvihnout dobrá práce skupiny či jednotlivce. Dá se informovat o úspěších skupin, obratech podniku a podobně. Takový Praise může být velmi dobrou odměnou pro pracovitého zaměstnance mající pozitivní vliv na jeho mentální stránku operačních systémech Windows, Linux, MacOS, iOS a další motivaci k ještě lepší práci. 

 h3. Announcement 

 !{width:800px}post_announcement.png! 

 Poslední typ příspěvku, který v [[Yammer]]u nalezneme je Announcement, který Android. 



 Přístup do yammer-sítě se dá napsat pouze do konkrétních skupin a nikoliv determinuje na zeď celé organizace. Jedná se jednoduše o oznámení a může se využít především základě doménu přiřazené k informování zaměstnanců o deadlinech, plánovaných schůzkách a dalším vnitroskupinových děních. 

 h2. Integrace s jinými aplikacemi 

 [[Yammer]] umožňuje integraci s jinými aplikacemi jako je [[SharePoints]], [[Microsoft Teams]], [[Skype for business]] a dalšími.  


 h2. Zdroje: 

 https://support.microsoft.com/en-us/office/welcome-to-classic-yammer-02ac514e-cf1d-4060-9cde-6038ca812ede?ui=en-us&rs=en-us&ad=us 
 https://en.wikipedia.org/wiki/Yammer 
 https://www.avepoint.com/blog/office-365/what-is-yammer/ 
 https://support.microsoft.com/en-us/office/add-apps-to-yammer-bbb77f10-8779-4f3d-8096-db256f8653b8 

 uživatelskému účtu (např @zcu.cz).