Projekt

Obecné

Profil

Akce

Twitter » Historie » Revize 5

« Předchozí | Revize 5/7 (rozdíl) | Další »
Premek Brada, 2015-12-01 15:58


Twitter

Twitter je sociální síť, který umožňuje uživatelům vytvářet svůj "mikroblog", posílat a číst příspěvky označované jako tweety. Byl založen v roce 2006 Jackem Dorseyem a v roce 2011 měl Twitter 200 milionů uživatelů, z nichž polovina se alespoň jednou za měsíc připojila. Počet českých uživatelů se k polovině roku 2015 odhaduje na 300 000.

Základní funkcionalita

Twitter umožňuje posílat a sdílet tweety, jenž jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků. Tyto tweety se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na hlavní stránce všem uživatelům, kteří jej sledují. Tweet může obsahovat také odkazy nebo hastagy, twitter na hashtagy pak reaguje jako na speciální odkazy, pod kterými je možno nalézt stejně označené příspěvky. Ke tweetům lze také připojit obsah ve formě obrázků. Každý tweet pak lze označit jako oblíbený, retweetovat ho (přesdílet přes svůj profil) a také okomentovat. Ke tweetu lze také připojit jednoduchou anketu a může být tak použit ke zjištění nějakého názoru větší komunity uživatelů.

Jako výhodu twitteru bych viděl možnost prohlížet profily a tweety uživatelů v nezměněném obsahu bez nutnosti registrace. Samozřejmě uživatel může tuto možnost deaktivovat, ale zkoušel jsem několik známých profilů takto navštívit a profil měli v nezměněné podobě. Další velkým plus twitteru z mého pohledu je neměnnost funkcionality od založení sítě do posud. Twitter zakládá stále na své jednoduchosti a např. oproti facebooku, který dle mého prošel velkou proměnou, je to velká výhoda pro uživatele a twitter tím využívá i své rozdílnosti od jiných podobných sociálních sítí.

Specifické vlastnosti

Zajímavostí a možná i unikátem u Twitteru je, že v některých zemích ho lze také používat skrze obyčejné SMS. Neboli tweet můžu na svůj profil sdílet odesláním SMS zprávy a naopak tweety od sledovaných uživatelů mohu formou mobilní zprávy odebírat. Česká republika ovšem mezi zeměmi podporujícími tento přístup není.

Twitter jako nástroj pro sdílení informací

Twitter kvůli omezené délce tweetu nelze využít pro psaní či vkládání nějakého dlouhého informačního obsahu, ale pro přesdílení informací je velmi silným nástrojem. Na twitteru lze najít uživatele, kteří sdílejí odkazy na jiné weby se stejnými tématy a tím vytváří profil, kde najdete spoustu informací k jednomu problému. Osobně sleduji několik vývojářů webu a webových aplikací a u nich je tento způsob sdílení informací mezi sebou velmi rozsáhlý a užitečný.

Podle výzkumu, který probíhal v USA, bylo zjištěno, že se twitter pro sdílení obsahu s informačním charakterem nejvíce používá na vysokých školách. Zejména je to pro komunikaci a sdílení užitečného materiálu ke studiu.

Propojení s ostatními nástroji

Integrace twitteru je možná s facebookem. V nastavení účtu lze připojit účet facebooku, na který se budou automaticky sdílet všechny tweety a retweety uživatele.

Jak využívám twitter já

Twitter používám teprve krátce, ale za tu dobu jsem zjistil, že je to velmi silný nástroj a to hlavně díky své jednoduchosti. V Česku není až tak rozsáhlí, ale v oblastech mého zájmu ho používá většina uživatelů a pro rychlý zdroj informací v krátkých chvílích např. v městské dopravě je velmi užitečný. Má velmi přehledné aplikace také na tablet a smartphone, na kterých ho osobně velmi rád využívám.



Komentáře

P.Brada
  • krátké a hutné, což je dobře
  • chybí ukázky a odkazy na zdroje
  • využití pro získávání resp. sdílení informací popsáno nepříliš přesvědčivě

Aktualizováno uživatelem Premek Brada před více než 8 roky(ů) · 5 revizí