Projekt

Obecné

Profil

Akce

Twitter (X)

Twitter (X), dále jen Twitter, je populární sociální médium a mikroblogovací platforma, která má značný vliv na způsob, jakým lidé z celého světa sdílí a získávají informace.
Twitter je sociální síť, který umožňuje uživatelům vytvářet své "vlákna", posílat a číst příspěvky označované jako tweety. V roce 2022 měl Twitter 368,4 milionů aktivních uživatelů. Platforma byla založen v roce 2006 Jackem Dorseyem a v roce 2022 byla koupena Elonem Muskem za 44 miliard dolarů. V roce 2023 byla platforma přejmenována na 'X'.

Základní funkcionalita

Twitter umožňuje posílat a sdílet tweety, jenž jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 280 znaků, což vyžaduje stručnost a jasnost v komunikaci. Tato omezená délka však přináší několik výhod pro sdílení informací, protože uživatelé se musí soustředit na podstatné informace. V průběhu let se Twitter stal platformou, kde odborníci, myšlenkoví lídři a běžní uživatelé sdílí své znalosti, názory a zkušenosti.
Tweety se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na hlavní stránce všem uživatelům, kteří jej sledují. Tweet může obsahovat také odkazy nebo hastagy, twitter na hashtagy pak reaguje jako na speciální odkazy, pod kterými je možno nalézt stejně označené příspěvky. Ke tweetům lze také připojit obsah ve formě obrázků, či videí. Každý tweet pak lze označit jako oblíbený, retweetovat ho (přesdílet přes svůj profil), přidat komentář, nebo si tweet uložit.

Vyhledávání

Vyhledávání na Twitteru je mocný nástroj, který vám umožňuje najít relevantní informace a sledovat konkrétní témata, osoby nebo události. Twitter nabízí několik způsobů, jak efektivně vyhledávat informace:

Hashtagy(#)

Hashtagy jsou klíčovým prvkem na Twitteru. Uživatelé používají hashtagy k označení a kategorizaci témat v tweetech. Kliknutím na hashtag je možné zobrazit všechny tweety, které obsahují tento konkrétní hashtag. To umožňuje rychle najít tweety a konverzace spojené s daným zájmem.

Vyhledávání uživatelů:

Další možností vyhleádávní jsou konkrétní uživatelé na Twitteru. K vyhledání stačí zadat jméno a hned je možné sledovat jejich aktivity. Zde lze sledovat proud tweetů od konkrétního uživatele, což umožňuje zůstat v kontaktu s jejich sdílením informací.

Vyhledávání tweetů

V nejzákladnější formě lze tweety vyhledávat podle klíčových slov. Vyhledávání tweetů má však i velice pokročilé možnosti, které lze při vyhledávání využít.

  1. Podle sledování: Umožňuje zapnout filtr pro vyhledávání tweetu pouze od lidí, které uživatel sleduje. Alternativně lze vyhledávat mezi tweety od všech uživatelů.
  2. Vyhledávání V Okolí: Twitter aké umožňuje vyhledávat tweety, které byly sdíleny v určitém geografickém okolí. Tato funkce je užitečná pro sledování místních událostí, akcí a zpravodajství.
  3. Filtr jazyka: V současnosti lze zvolit buď všechny jazyky nebo jeden jazyk. Není možnost zvolit kombinaci jazyků.
  4. Datum: Umožňuje filtrovat tweety v specifickém časovém rozmezí.
  5. Podle dosahu: Přidává možnost filtrovat tweety které dosáhly určitého množství "liků", "retweetů", nebo odpovědí.

Ticker

Ticker je speciální vyhledávácí znak, který označuje zkratku názvu akcie. Na twitteru se pro toto vyhledávní využívá znak "$", díky kterému je tak snadné dohledávat aktuální informace k dění na finančních trzích.

Trendy

"Trendy" jsou aktuální témata nebo klíčové slova, která získávají velkou pozornost na platformě. Trendy se zobrazují v pravém sloupci na hlavním panelu a umožňují uživatelům sledovat nejnovější a nejvíce diskutovaná témata.
Trendy jsou zobrazovány na základě dvou hlavních parametrů. Prvním je obecná popularita a počet interakcí s tématem na platformě. Druhý pak bere v potaz polohu uživatele a počet interakcí lidi v blízkém okolí.

Anketa

Kromě běžných tweetů můžete ke každému tweetu připojit i jednoduchou anketu. Ankety mohou být využity ke zjištění názorů širší komunity uživatelů. Je však důležité mít na paměti, že ankety se zobrazují především sledujícím autora tweetu a nemusí vždy zastupovat názory nezávislého vzorku populace. To však může být naopak výhodou, pokud chcete získat názory populace se spcifickými zájmy a názory. Ankety na Twitteru mohou být užitečným nástrojem pro rychlé sondování názorů a reakcí ve vaší vlastní komunitě.

Zjištění priorit primárně u voličů.

Odhad vývoje inflace.

Community notes

Community Notes na Twitteru jsou inovativním přínosem pro sdílení informací. Tato funkce umožňuje uživatelům spolupracovat na přidávání užitečných poznámek k tweetům a pomoci tak k udržení lepší informovanosti lidí. Přispěvatelé, kteří jsou sami uživatelé Twitteru, se musí registrovat pro psaní a hodnocení poznámek. .

Jedinečnost Community Notes spočívá v tom, že nepoužívá princip většinového hlasování. K tomu, aby byly poznámky označeny jako užitečné pro širokou škálu lidí, musí být příspěvěek označen za užitečný lidmi z různých prostředí, kteří spolu v minulosti na základě jejich příspěvků a "liků" nesouhlasili. To pomáhá zabránit jednostrannému hodnocení a brání to tak šíření dezinformací, kterou může propagovat jedna strana argumentu.

Důležité je, že provozovatel Twitteru, neovládá, co se zobrazuje. Twitter nepíše, nehodnotí ani nespravuje poznámky, s výjimkou těch, které porušují pravidla.

Kromě toho je celý program postaven na principech otevřenosti a transparentnosti. Všechny příspěvky jsou denně zveřejňovány a algoritmus pro hodnocení může být kontrolován kýmkoli. Community Notes na Twitteru představují významný krok směrem k větší spolupráci a zvyšování kvality informací na této platformě, přispívají k lepší informovanosti a brání šíření dezinformace. Tato funkce se ukázalo jako obvláště užitečná při současných konfliktech na Ukrajině a Izreali, kde často dochází k šíření lživých informací, či dokonce obrázků a videí vytvořených umělou inteligencí.*

Bránění dezinformací

Blokování nežádoucího obsahu

Twitter umožňuje uživatelům aktivně filtrovat obsah pomocí funkce blokování.

Blokování uživatelů

Blokování uživatele na Twitteru znamená, že tento uživatel nebude moci vidět vaše tweety, sledovat vás nebo vám zasílat přímé zprávy. Tato funkce je užitečná, pro odstranění potíží od konkrétního uživatele.

Blokování klíčových slov

Dalším silným nástrojem, kterým Twitter dispnuje je blokování klíčových slov. Tato funkce umožňuje uživatelům blokovat tweety, které obsahují určitá klíčová slova nebo fráze. To je užitečné pro minimalizování zobrazených tweetů spojených s určitými tématy, které uživatele nemusí zajímat, nebo které mohou být nevhodné. Tímto způsobem lze filtrovat obsah na svém hlavním panelu a specifikovat si ho podle svých představ.

Twitter API

Twitter API je nástrojem, který poskytuje programový přístup k datům na Twitteru. Pomocí API mohou vývojáři a firmy získávat a interagovat s informacemi na Twitteru. API umožňuje komunikaci mezi různými aplikacemi a webovými stránkami a umožňuje vytvářet nástroje pro analýzu, marketing a další účely.

Data na Twitteru jsou unikátní, protože odrážejí veřejné informace, které uživatelé dobrovolně sdílí. API poskytuje přístup k těmto datům a umožňuje uživatelům spravovat své soukromé informace.

API obsahuje různé endpointy, které umožňují získávat a manipulovat s daty na Twitteru. Tyto endpointy zahrnují účty a uživatele, příspěvky, přímé zprávy, reklamu a nástroje pro vývojáře. Twitter API je mocným nástrojem pro vytváření aplikací a služeb, které využívají data a funkce Twitteru pro různé účely.

Reference
https://www.nytimes.com/2022/10/27/technology/elon-musk-twitter-deal-complete.html
https://www.ebaumsworld.com/pictures/funny-twitter-community-notes/87404734/
https://www.rollingstone.com/politics/politics-features/israel-hamas-misinformation-fueled-ai-images-1234863586/
https://www.statista.com/statistics/303681/twitter-users-worldwide/#:~:text=As%20of%20December%202022%2C%20X,five%20percent%20compared%20to%202022.
https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/x-api
----


Komentáře

P.Brada 2023

  • + podstatné rozšíření textu
  • - obrázky příliš velké a v inverzním barevném schematu
  • - chybí rozvedení tématu sdílení významných informací, příp. jejich doplnování díky vláknům a diskusím

P.Brada 2015

  • krátké a hutné, což je dobře
  • chybí ukázky a odkazy na zdroje
  • využití pro získávání resp. sdílení informací popsáno nepříliš přesvědčivě

Aktualizováno uživatelem Premek Brada před 5 měsíc(ů) · 7 revizí