Projekt

Obecné

Profil

Akce

Slack

Slack je nástroj určený pro komunikaci a spolupráci jednotlivý lidí v týmu. Nabízí přímé zasílání zpráv. Veškerý obsah Slacku, včetně souborů, rozhovorů a lidí, lze vyhledávat.
Uživatelům jsou k dispozici tři uživatelské rozhraní, webový klient, mobilní aplikaci a od roku 2014 také desktopovou verzi, která je dostupná z webových stránek nebo ji lze najít ve Windows Store . Webová verze funguje na všech bežně používaných operačních systémech. Design je intuitivní a snadno použitelný. Funkce, které Slack poskytuje jsou přehledně rozděleny do položek v menu.

Historie

Slack vytvořili Stewart Butterfield, Eric Costello, Cal Henderson a Serguei Mourachov, kteří pracovali pro firmu Tiny Speck. Potřebovali univerzální prostředek ke komunikaci při vytváření online hry Glitch.

Pro veřejnost byl Slack představen v roce 2013. Do 24 hodin od spuštění, projevilo 8000 uživatelů zájem o tento komunikační prostředek. Slack zažívá rychlý růst, již v dubnu 2015 je zde registrováno 750 000 uživatelů.

Od ledna 2015 se ke Slacku připojilo Screenhero. Díky tomu máme možnost využívat v rámci Slacku funkce a služby, které dosud nebyly možné, jako např. video a sdílení obrazovky.

Funkce

Slack je využit v rámci skupiny lidí. Jeden uživatel si vytvoří svou vlastní skupinu a přizve do ní další uživatele.
Základní myšlenka Slacku spočívá v rozdělení veškeré konverzace do kanálů. Tedy každé téma, problém, který se vyskytl, je obsažen právě v jednom určitém kanále a v žádném jiném. To usnadňuje přehlednost a také vyhledávání. Vyhledávání může být podle jednoho zvoleného téma, ale také se dá filtrovat konverzace v kanálu určena právě jednomu uživateli.

Pokud se tedy o nějakém problému dříve mluvilo a někdo s ním nebyl seznámen, potom si může toto téma rychle vyhledat a nemusí se začínat znovu na takové téma konverzovat.

Pokud nemáte zájem o všechna témata v rámci skupiny, můžete si některé označit hvězdičkou a vytvořit si vaši vlastní zájmovou skupinu.
Samozřejmě je možnost vytvářet soukromé kanály, ke kterým má přístup pouze určitá skupina lidí. Vhodné pokud chcete utajit citlivé nebo důvěrné informace.
V levém časti je zobrazen seznam uživatelů registrovaný v dané skupině. Se statusem online/offline. Pokud je v daném kanálu nějaká aktuální zpráva a někteří uživatelé nejsou přítomní, odešle se oznámení na jejich registrační email.

Slack poskytuje funkci nahrávání souborů do jednotlivých kanálů. Dají se sdílet fotografie, dokumenty nebo PDF (Stačí přetáhnout soubor do kanálu.).
Pokud jste přihlášeni v několika týmech, můžete snadno mezi nimi přepínat pomocí Team Switcher. Dokonce můžete použít klávesové zkratky Ctrl 1, Ctrl 2.
Slack plně podporuje smajlíky. Stačí kliknout na ikonu v pravém dolním rohu a můžete přidat důraz na svoji zprávu.

Na obrázku níže je náhled hlavní obrazovky Slacku. Vlevo je možné vybírat mezi několika kanály. Nové příspěvky lze přídat pomocí input boxu v dolní části obrazovky.

main screen
Link

Slack organizuje příspěvky do tzv. Kanalů, tudíž velni často používanou funkcí je vytváření nových kanálů mebp úprava stávajích. Obrazovka pro vytvoření nového kanálu je vidět na obrázku níže. Mezi povinné položky patří pouze název a viditelnost.

create a new chaneel
Link

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace zmíněná v úvodu je dostupná pro telefony OS Andorid i Iphone. Obě verze jsou v podtatě identické co se týče funkcí i ovládání. Na screenshotu z iPhone jsou vidět obě hlavní obrazovky – zprávy ve zvoleném kanále a výběr ostatních kanálu v aplikačním menu.

iPhone screenshot
Link

Veřejné a placené verze

Základní funkce jsou přístupné zdarma, Slack navíc nabízí dvě placené verze. Ty poskytují především více uložného prostoru pro zpravy, umožňují export a poskytující definovanou garanci dostupnosti (SLA).

Integrace s jinými systémy

Server Slacku poskytuje REST Api, které umožňuje používat některé funkce programově. Celkově jsou k dispozici čtyři typy rozhraní. Všechny mají společné to, že používají JSON jako formát pro výměnu dat. Skupiny jsou rozděleny podle typu služeb, které poskytují na
  • Real Time Messaging Api
    Jedná se o základní způsob přístupu datům z ostatních aplikací prostřednictvým websocketu. Toto api odesílá data o všech aktivitách v každém kanále a generuje tudíž velký síťový provoz. Slack z tohoto důvodu vytvořil další API, které umožňují aplikacím pracovat pouze s částí dat.
  • Events Api
    Pokročilejší verze RTM API. Oproti svému přechůdci používá publish-subscribe model. Aplikace si tudíž můžou zvolit, které aktivity jsou pro ně důležité, o ostatní událostech nedostavají žádná data. Tím je snížen nárok na síťový přes a náročnost zpracování.
  • Web Api
    „Webové api“ je způsob jak vzdáleně používat funkce Slacku. Tímto způsobem lze posílat zpravy jiným uživatelům, vytvořít další kanál nebo změnit oprávnění uživatelů. Seznam všech funkcí včetně popisu lze najít na oficiálním webu zde - https://api.slack.com/web
  • Conversations Api
    Poslední typ je spíš podmnožinou Webového api než vlastní kategorii. Vzniklo za účelem zjednodušení práce s kanály. Dalším důvodem byle celkové zpřehlednění všech funkcí, nebo%t některé se vyskytovaly vícekrát. Oproti webovému api je nutné jako paremetr nastavit úroveň viditelnosti pro jednotlivé konverzace, např. public nebo private.

Služby integrované se Slackem

  • Jira – systém na podporu řízení projektů
    Jira poskytuje plugin, který je potřeba nainstalovat do lokální instance jiry. K dispozici jsou hlavně notifikační funkce. Ty je možné přizpůsobit pomocí Jira Query languague. Dále je možné nastavit synchronizování komentářů.

    Jira plugin
    Link

  • Microsoft Outlook – emailový klient
    Email obvykle používají dva lidé pro vzájemnou komunikaci. Slack je primárně určen pro komunikaci v týmu. Tento add-in vznikl za účelem lepšího sdílení emailu s více lidmi. Z podledu Slacku však disponujeme minimem funkcí. Jeho prostředníctvím lze pouze přeposlat email do Slack kanalů nebo jinému uživateli slacku.

    Outlook plugin
    Link

  • Google Calendar
    Google Calendar je nástroj na organizaci času a plugin vytvořený firmou Slack zobrazí vybrané události z google kalendáře uvnitř Slacku. Je možné nastavit upozornění na schůzky nebo upozornění na změny v kalendáři. Plugin má podlě mě největší využití pokud používáte Slack jako hlavní komunikační nástroj. Uživatel tak má k dispozici jak textové zprávy tak události v jedné aplikaci. Plugin dále umožňuje zobrazit přehledy pro jednotlivé dny nebo změnit status podle kalendáře.

    Google Calendar plugin
    Link

Aplikace

Aplikace ve Slacku jsou v podstatě pluginy s dalšími funkcemi. Koncept je podobný jako u všech ostatních pluginů. Prostřednictvím aplikací je možné přídávat další funkce nebo integrovat pracovní plochu slacku s jinými systémy. Zde je seznam aplikací, které jsou podle slacku užitečné: https://slack.com/apps/category/At64BY3G3F-essential-apps

Slack a Já

Se Slackem jsem začal pracovat v rámci projektu na ZSWI. Byla potřeba univerzální komunikačního softwaru, a proto byl zvolen Slack. Nenašli jsme takový komunikační software, který byl užíván námi všemi, a proto jsme zvolili úplně nový. Nadmíru jsme ocenili jeho přehlednost a jednoduchost. Rozhodně bych ho doporučil pro lidi v IT oboru, zejména pokud vyvíjejí nějakou aplikaci.

Zdroje

[1] www.slack.com
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Slack_(software)



Komentáře

P.Brada

2019:
  • rozšířeno o integrace se zmínkami o použití pro info/znalosti, ok ale mohlo být více zaměřeno na znalosti
  • čeština (styl, překlepy) na nízké úrovni, stávající texty neupraveny z tohoto hlediska
  • nevhodné velikosti někt. obrázků
2015:
  • popis stručný a hutný, ok
  • chybí ukázky :-(
  • není info o integraci s jinými nástroji

Aktualizováno uživatelem Premek Brada před více než 4 roky(ů) · 9 revizí