Projekt

Obecné

Profil

Akce

Samepage » Historie » Revize 3

« Předchozí | Revize 3/6 (rozdíl) | Další »
Tomáš Šimandl, 2017-10-31 22:09


Samepage

Samepage je nástroj pro komunikaci a sdílení informací pro firmy, organizace, ale i pro vzdělávací instituce. Umožňuje rozdělení uživatelů do týmů, v rámci kterých je možné psát stránky, které jsou v reálném čase sdílené s ostatními členy týmu. Dále je možné komunikovat prostřednictvím chatu jehož součástí je možné vést i video hovory. Samepage navíc obsahuje kalendář, úkoly a sdílení souborů.

Základní verze, která má omezenou funkcionalitu je zdarma. Pro verze pak stojí 7-8 USD měsíčně za uživatele v závislosti na způsobu placení. Hlavním rozdílem mezi základní a pro verzí je velikost uložiště, počet stránek a počet týmů. Zajímavostí je, že i základní verze umožňuje neomezený počet uživatelů. Kompletní seznam rozdílů je na stránkách společnosti.

Historie

Samepage původně vznikl jako součást Kerio Technologies pod názvem Kerio Workspace, který se prodával jako instalační balíček pro vlastní server. Jako nástupce Kerio Workspace vznikl v roce 2013 Samepage, který již běží jako cloud služba a pro provoz již není potřeba vlastního serveru.

Samepage je v současné době využíván mnoha fimamy.

Ukázka prostředí

Obrázek 1: Ukázka prostředí Samepage

Funkcionalita

Stránky

Hlavním funkcionalitou je vytváření textových stránek, které lze rozšířit o diagramy, obrázky, soubory, videa, tabulky, Google Mapy, HTML kód. Do textu lze vložit označení uživatele nebo stránky. Uživatel je následovně informován notifikací, že byl označen. Psaní stránek je v reálném čase, takže každý z týmu může současně psát a zároveň vidět co ostatní píší. Úpravy na stránkách je možné komentovat. Dále je možné zobrazit historii dokumentu. Ukázka stránky je na Obrázku 1.

Chat

Chat je v Samepage přidružen téměř ke všem ostatním funkcím. Je možné vést konverzaci nad určitou stránkou, konverzaci s týmem, skupinová konverzace a přímá komunikace s daným uživatelem. V rámci konverzací je možné vést i skupinové video hovory.

Soubory

Nahrané soubory je možné přidružit k jednotlivým stránkám. Soubory jsou verzované a je možné je synchronizovat s počítačem. Kromě toho je možné do Samepage integrovat cloud uložiště třetích stran jako například: Egnyte, Google Drive, Box, OneDrive a Dropbox.

Úkoly a kalendář

V rámci úkolů je možné vytvořit soukromé, ale i týmové úkoly. Všem úkolům je možné nastavit připomenutí.

Kalendář podporuje kromě klasických funkcí jako jsou události a opakující se události i rozdělení na osobní a týmový kalendář. Integrace je možná například s Apple kalendářem, Google kalendářem, Outlook, ... Kalendář je na Obrázku 2.

Notifikace

Notifikace jsou zobrazovány viditelně na všech obrazovkách (Červená kolečka v levé části obrazovky). Upozorňují na nepřečtené změny v dokumentech, nové komentáře, nepřečtenou konverzaci, ...

Zobrazení kalendáře

Obrázek 2: Zobrazení kalendáře

Aplikace

Samepage je hlavně přístupná přes web, avšak existují i aplikace pro Windows a Mac OS, ale i pro mobilní zařízení Android a iOS.

Integrace s jinými nástroji

Integrace s ostatními aplikacemi je pomoci služby Zapier, která umožňuje propojení se stovkami aplikací.

Zde je jen krátký výčet integrovatelných aplikací:
- Google Drive
- Microsoft OneDrive
- Dropbox
- Egnyte
- Box
- Google Maps
- YouTube
- Vimeo
- Google Plus (přihlášení přes Google Plus)
- Facebook (přihlášení přes Facebook)
- a další

Samepage jako nástroj pro sdílení informací a jeho konkurence

Samepage je spojení několika nástrojů pro sdílení informací v jeden kompaktní celek. Jeho hlavní užití je však sdílení stránek, které může být plnohodnotnou náhradou soukromé firemní wiki. Stránkami může konkurovat například Google Docs, Apple pages nebo Microsoft Word.

Chat a video hovor je velkým pomocníkem pro sdílení informací, zejména pro rychlou komunikaci a upřesnění detailů, které mohou být následně zaneseny do stránek. Tímto může být konkurencí Slacku, který umí navíc zobrazovat aktivity v GitHub uložišti. Samepage, ale umožňuje integraci se Slackem. Dalším konkurentem může být Skype. Samepage však umožňuje snadnější tvoření týmů a skupin nad stránkami.

Sdílení souborů je nedílnou součástí při sdílení informací a možnost verzování navíc umožňuje snazší obnovení z vytvořených chyb v souborech. Uložiště však není vhodné pro verzování zdrojových kódů programů. Je spíše vhodné pro sdílení různých dokumentů a obrázků.

Hlavními konkurenty jsou SharePoint a Google Apps. SharePoint obsahuje více typů dokumentů (Word, Excel, PowerPoint, ...), ale tyto aplikace je potřeba dokoupit zvlášť nebo si zaplatit nejvyšší plán. Stejně tak Skype je až v nejdražším plánu. SharePoint však umožňuje navíc hostování mailové schránky.

Google Apps obsahují také většinu funkcí jako Samepage a stejně jako SharePoint obsahují i tabulkový nástroj a mailové schránky. Cena je podobná jako u Samepgae, ale Google Apps neobsahují bezplatnou verzi. Jeho nevýhodou je však rozdělení do více aplikací oproti Samepage která veškeré funkce nabídne z jedné aplikace.

Typický příklad užití

Příklad 1

Chceme vytvořit stránku z jednání, vypsat hlavní body a přidat snímky tabule popsané během jednání. Stránka by měla být sdílena pouze mezi členy týmu.

Přepneme se do požadovaného týmu(viz Obrázek 3). A vytvoříme novou stránku. Nová stránka může být vytvořena podle předlohy nebo prázdná. Výsledná stránka je na Obrázku 4.

Výběr týmu

Obrázek 3: Výběr týmů

Nově vytvořená stránka

Obrázek 4: Zobrazení vytvořené stránky s konverzací nad stránkou na pravé straně

Příklad 2

Chceme upozornit všechny ve firmě, že od 10 hodin bude probíhat údržba kávovaru a po zbytek dne bude mimo provoz.

Zvolíme tým s názvem EVERYONE, který je defaultně vytvořen a obsahuje všechny členy(Viz obrázek 3). Napíšeme zprávu, která se zobrazí všem ve firmě a budou na ni upozorněni notifikací.

Skupinová konverzace

Obrázek 5: Ukázka hromadné konverzace

Příklady prostředí kde lze Samepage využít

- Týmy v práci (použití jako rozšířená wiki, chat, sdílený kalendář)
- Rodina a přátelé (plánování akcí, sdílení souborů, záznamy z událostí)
- Škola (Vedení poznámek mezi několika studenty nebo použití jako stránky předmětu)

Odkazy

http://www.kerio.com/tags/kerio-workspace
http://www.sprava-site.com/samepage-nastupce-kerio-workspace-468
https://www.samepage.io
https://products.office.com/cs-cz/sharepoint/compare-sharepoint-plans
https://reviews.financesonline.com/p/samepage/

Aktualizováno uživatelem Tomáš Šimandl před téměř 7 roky(ů) · 3 revizí