Projekt

Obecné

Profil

Pojmy o blogu » Historie » Verze 31

Jakub Hrusovsky, 2022-10-04 15:24

1 1 Josef Lexa
h1. Pojmy o blogu
2 2 Lukáš Moučka
3
h2. Definice
4
5 17 Martin Mixán
_Blog_ je frekventovaně updatovaná webová aplikace běžící na vlastním hostingu nebo sdílené platformě jako je je např. _WordPress_ nebo _Blogger_. Příspěvky jsou od jednoho autora a jsou chronologicky seřažené. Autor v příspěvcích zachycuje kromě aktuální situace i svůj subjektivní postoj a své pocity. Autor nazýváme jako _bloggera_. Jednotlivé příspěvky jsou vždy označené datem vydání. Dále jsou příspěvky ve formátu "RSS":https://cs.wikipedia.org/wiki/RSS (_Rich_ _Site_  _Summary_).
6 10 Lukáš Hauzner
7 15 Martin Mixán
Blog je webová stránka obsahující příspěvky autora, který se nazývá bloger. Slovo blog vzniklo z anglického slova web log, neboli webový zápisník. V podstatě autor na blog může napsat článek o čemkoliv, někteří používají blog i jako deník. U každého článku by měla být možnost přidat vlastní komentář, čímž na blogu vzniká komunita. Každý blog by měl obsahovat archiv všech napsaných článků. "CO JE TO VLASTNĚ BLOGOVÁNÍ? - OSOBNÍ BLOG DOMINIKA FRYČE":http://dominikfryc.cz/co-je-to-vlastne-blogovani-32/?i=1
8 18 Martin Mixán
9 1 Josef Lexa
10 30 Lukáš Hauzner
11 28 Lukáš Hauzner
Jako komentářový spam se označuje vytváření komentářů, které nemají pro čtenáře žádnou hodnotu, a umisťování reklamních odkazů do těchto komentářů. Obvykle na blozích, v diskuzích nebo v návštěvních knihách. Většinu komentářového spamu dnes již vytvářejí roboti, nepíše je spammer manuálně. "Komentářový spam":https://www.strafelda.cz/komentarovy-spam
12 18 Martin Mixán
13
14
15
16 21 Martin Mixán
17
18 23 Martin Mixán
h3. Klíčová slova
19 21 Martin Mixán
20
Jaká klíčová slova volit?
21
22
Při analyzování klíčových slov narazíte na základní dva typy:
23
24
Velkoobjemová klíčová slova, což jsou velmi vyhledávaná klíčová slova, která se ve vyhledávání objevují průměrně sto tisíckrát měsíčně. Tato klíčová slova mohou vést ke zvýšení návštěvnosti vašeho webu, ale jsou příliš obecná.
25
Longtailová klíčová slova jsou delší, specifičtější fráze, které cílí na uživatele s úzce specializovanými dotazy. Nejsou tedy vyhledávaná tak často jako předchozí skupina, ale vykazují menší míru okamžitého opuštění stránky a zároveň mají menší konkurenci.
26
27
28
29
30 24 Martin Mixán
31
h3. Syndikace obsahu
32 25 Martin Mixán
33 24 Martin Mixán
Online syndikace (nebo také webová syndikace nebo syndikace obsahu) znamená opětovné dodávání aktuálních informací, které obsahuje internet (weby, portály, blogy, atd.). Online syndikace do jisté míry změnila uživatelské chování na internetu. Uživatelé si již nevyhledávají informace přímo na webovém portálu, ale hledají kvalitní zdroje informací. Ze zdrojů "putují" informace směrem k uživateli, ať už přímo do jejich čteček nebo do agregačních webů. Data tedy nejsou pouze staticky umístěna na jediném místě.
34
35
Nejběžnějším příkladem jsou zde zpravodajské portály, které poskytují k syndikaci částečný obsah zpráv svým čtenářům a tak je informují o aktuálně vydaných článcích. Syndikace je tedy způsob jak šířit velké množství informací internetem směrem k uživatelům.
36
37 31 Jakub Hrusovsky
Zjednodušeně syndikace obsahu znamená sdílení jednoho obsahu (článku, videa, infografiky, atd.) na jedné nebo několika různých stránkách. Vydavatelství, malá i velká, tuto praktiku využívají, jelikož jsou takto schopni předávat novinky jejím čtenářům. Originální autor také těží z této praktiky, jelikož představí svoji "značku" před novou audiencí.
38 24 Martin Mixán
39 27 Martin Mixán
h2. Blogroll
40 1 Josef Lexa
41 30 Lukáš Hauzner
42
43 1 Josef Lexa
h3. Etiketa blogrollu
44 30 Lukáš Hauzner
45
Blogroll je seznam odkazů na blogu, obvykle na postranním panelu pro snadný přístup, který si autor blogu rád a chce sdílet. "Co je blogroll?":https://cs.eyewated.com/co-je-blogroll/
46 27 Martin Mixán
47
V blogosféře je nepsaným pravidlem, že pokud někdo vloží do svého blogrollu odkaz na váš blog, měli byste mu to oplatit. Každý bloger k tomu samozřejmě přistupuje s ohledem na své vlastní cíle.
48
49
Někdy se vám nemusí líbit blog, který na vás odkazuje. Existuje mnoho důvodů, proč se můžete rozhodnout neopětovat odkaz na blogroll, ale je dobré v blogerské etiketě alespoň zkontrolovat každý web, který na vás odkazuje, abyste zjistili, zda je chcete přidat do svého vlastního blogrollu, nebo ne.
50
51
Dalším vhodným krokem je kontaktovat osobu, která uvedla váš odkaz, a poděkovat jí za to, že vás přidala do svého blogu. To by mělo být provedeno zejména v případě, že jejich zmínka přivádí na váš web významnou návštěvnost, i když se vám nelíbí vlastník blogu nebo jeho obsah.
52
53 29 Martin Mixán
h2. Komentářový spam
54
55
Jako komentářový spam se označuje vytváření komentářů, které nemají pro čtenáře žádnou hodnotu, a umisťování reklamních odkazů do těchto komentářů. Obvykle na blozích, v diskuzích nebo v návštěvních knihách. Většinu komentářového spamu dnes již vytvářejí roboti, nepíše je spammer manuálně.
56
57
Možnosti řešení
58
Proti komentářovému spamu se nejčastěji bojuje pomocí tzv. CAPTCHA. Formulář odesílající komentář obsahuje políčko, které dokáže vyplnit jen uživatel, nikoliv robot.
59
60
Druhým stupněm kontroly pak je ruční smazání případného spamu vloženého „lidskými“ uživateli stránek. K dalším způsobům boje proti komentářovému spamu patří moderování diskuzí a povolení přidávat komentáře jen přihlášeným uživatelům.
61
62 27 Martin Mixán
63 24 Martin Mixán
64 18 Martin Mixán
"Seznam blogerů na blog.idnes.cz":https://blog.idnes.cz/blogeri.aspx
65 19 Martin Mixán
"20+1 blogerů, které se vyplatí sledovat":https://www.shean.cz/clanky/detail/20-1-blogeru-ktere-se-vyplati-sledovat.htm
66 20 Martin Mixán
"Jak na optimalizaci obsahu blogu":https://www.seoconsult.cz/blog/jak-na-optimalizaci-obsahu-blogu