Projekt

Obecné

Profil

Akce

OpenStreetMap

Úvod

OpenStreetMap (dále OSM) je projekt sloužící k tvorbě volně dostupných geografických dat. Myšlenkou OSM je, že každý může mapy editovat. Projekt byl vytvořen kvůli tomu, že většina dostupných geografických dat má nějaké právní nebo technické omezení. To lidem brání je používat nějakým neobvyklým způsobem. Neobvyklým způsobem je myšleno například tvoření mapy. Jakýkoliv člověk může mapy tvořit a editovat a jeho cílem není zisk.
Projekt založil v roce 2004 Steve Coast. V roce 2006 vznikla nadace OpenStreetMap. Jedná se o neziskovou organizaci, která podporuje volnou tvorbu a šíření geografických dat.

Proč tento projekt vznikl?

Většina dostupných geografických dat není volně dostupná. Jejich vlastníky bývají vlády, které lidem za vytvoření dat zaplatili. Za jejich používání platí tedy uživatelé vládám. Zdarma je lze často pouze číst.
Třeba Google Mapy. Číst je pro neziskové účely může každý, pokud by je ale někdo chtěl použít pro účel ziskový, nebo by je chtěl jakkoliv upravit, musí zaplatit společnosti Google.

Spolehlivost dat

U takového projektu vyvstává otázka, jak může být u map garantována přesnost a spolehlivost. Nic takového garantováno není. Spoléhá se na to, že všichni uživatelé chtějí, aby data byla přesná. Pokud tedy někdo udělá při editaci chybu (záměrně nebo omylem), ostatní uživatelé na to přijdou a chybu opraví.
Od roku 2009 je u každého uživatele uchovávána historie změn, takže v případě potřeby není problém vrátit mapu do nějakého předchozího stavu.

Editace

Pokud chce uživatel geografická data editovat, musí se zaregistrovat na stránkách OpenStreetMap. Účet si lze vytvořit přímo na stránkách, nebo prostřednictvím třetí strany, např. přes účet Google, Facebook, a další.
Zajímavá je funkce, kdy člověk po registraci nemusí mapu přímo editovat. Lze pouze napsat zprávu s požadavkem na vylepšení/upravení a nějaký jiný uživatel se o něj postará.

Data jsou uložená jako:
- Uzly - body
- Cesty - posloupnost uzlů; představuje polylinii, pokud je polylinie uzavřená, tak polygon
- Relace - uspořádání uzlů, cest a dalších relací
- Atributy - data, popisující výše zmíněné formáty

Možnosti editace (nejsou popsány dopodrobna, služby nabízejí poměrně šikovné tutoriály - nemá tedy smysl je rozepisovat zde)
- Přes editor ID v prohlížeči. Chová se podobně jako jiné GIS, viz obrázek.


Uživatel může volně doplňovat silnice jako polylinie, domy jako polygony, apod. Místa jsou reprezentovány body.

- Přes editor Potlatch 2 v prohlížeči, viz obrázek.
Vyžaduje Adobe Flash Player.

- Pomocí dálkového ovládání přes služby JOSM nebo Merkaartor. Nezkoušeno
Nejde editovat v prohlížeči. Je nutno si tyto aplikace stáhnout.

JOSM:

Merkaartor 2:


Komentáře

Začátek dobrý, ale pak zaměřeno jen na editory map, chybí způsoby spolupráce nad mapou, komunita kolem OSM, … Obrázky příliš velké.

Aktualizováno uživatelem Premek Brada před více než 4 roky(ů) · 16 revizí