Microsoft Teams » Historie » Revize 3
« Předchozí |
Revize 3/41
(rozdíl)
| Další »
Dominik Chlouba, 2020-10-26 19:04
Microsoft Teams¶
Microsoft Teams je proprietární software vytvořený firmou Microsoft, nabízený v rámci předplatné služby Office 365. Společnost Microsoft představila tento produkt poprvé na konferenci v New Yorku, která se konala 2. listopadu 2016, přičemž služba byla spuštěna o pouhé dva dny později, tedy 4. listopadu 2016. Vývoj platformy v současné době vede viceprezident Microsoftu Brian MacDonald.
Microsoft Teams je platforma zaměřena na firmy, umožňující textovou a video komunikaci, obsahující integraci s datovým uložištěm pro ukládání souborů SharePoint a OneDrive. Jedna z výhod Teams je integrace produktů jiných společností přímo v rozhraní aplikace. Tento produkt představuje další konkurenci pro služby jako například Slack.
Platforma má zcela nahradit službu Skype for business, která bude ukončena 31.7.2021. Microsoft Teams je multiplatformní služba, jejíž aplikace je dostupná ve webové verzi i na operačních systémech Windows, Linux, MacOS, iOS a Android.
Tvorba a správa organizace¶
Kořenovou jednotkou platformy Teams jsou tzv. organizace. Jednotlivé organizace představují firmu či instituci. Pro účely vytvoření vlastní organizace je nutné vlastnit účet Microsoft (osobní či firemní v rámci předplatného Office 365 či Microsoft 365). Po přihlášení tímto účtem do platformy Teams je možné vytvořit organizaci pro firemní či školní potřeby. Po vyplnění formuláře se základními informacemi (jméno, příjmení či název organizace) se požadovaná organizace vytvoří.
Jelikož organizace představuje základní stavební prvek v tvorbě navazujících funkcionalit, samotné nastavení organizace zahrnuje především správu členů s přiřazováním rolí a v neposlední řadě také nastavení integrovaných aplikací. Jednotlivý členové se mohou k organizaci připojit pomocí e-mailových pozvánek či přímým odkazem, které vygeneruje administrátor dané organizace. Členové organizace pak mohou napřímo komunikovat mezi sebou či být nezávisle přidáváni do tzv. týmů.
Týmy¶
Jedním z hlavních funkcionalit Microsoft Teams je tvorba týmů. Týmy mají za cíl sdružovat členy, obsah a nástroje kolem různých projektů či oblastí společnosti nebo instituce. Dalo by se tedy říci, že týmy jsou jakýmsi sofistikovanějšími „chaty“ s rozšířenými možnostmi, umožňující efektivnější komunikaci více lidí.
Aplikace platformy Teams umožňuje tvorbu dvěma způsoby. Můžeme vytvořit tým zcela nový či ho propojit s již existujícím týmem nebo skupinou v platformě Microsoft 365. V případě výběru zcela nového týmu, máme na výběr ze tří různých dostupností námi tvořeného týmu. Tvorba týmu je zakončena formulářem s políčky pro název a popis týmu. V případě soukromého týmu je nutné zainteresované členy pozvat. Jednotlivé týmy se od sebe mohou lišit účelem či členy. Každý člen v týmu může mít přiřazená různá oprávnění vzhledem k jeho působení v týmu. Pozvání do týmu může být odesláno i uživateli mimo organizaci. V tomto případě je uživatel označen jako „Host“. Veškeré nabízené možnosti správy týmu jsou ukryté v menu označeném třemi tečkami. Jako další poměrně využívanou funkcionalitou je skrývání týmů, které je jakýmsi ekvivalentem archivace. Pro příznivce pozitivní týmové nálady nabízí Teams v rámci konverzací využití emoji, „memes“, GIFů nebo nálepek.
Jednotlivé týmy je možné rozdělit na ještě menší jednotku zvanou „Kanály“. S každým nově vytvořeným týmem je vytvořen veřejný kanál „Obecné“.
Kanály¶
Kanály týmů jsou poslední rozpoznávanou jednotkou platformy Teams. Kanály poskytují možnosti rozložení problematiky či úkolu týmu na menší související i nesouvisející bloky. Zajímavostí a užitečnou funkcí je možnost, zcela nezávisle na týmu, v rámci soukromého kanálu definovat jeho členy. Soukromé kanály jsou označeny ikonou zámku. Jednotlivé kanály již obsahují onu funkcionalitu, která nám umožňuje přehledně a efektivně sdílet informace napříč všemi zainteresovanými lidmi.
První možností, kterou využijeme při formování nového kanálu jsou příspěvky. Pro jednotlivé problémy lze vytvářet vlastní oddělenou konverzaci, kterou můžeme rozšiřovat pomocí komentářů. V rámci konverzací je možné sdílet myšlenky s ostatními členy v týmu či kanálu v rámci daného tématu. Tyto myšlenky lze doplnit soubory, emoji, GIFy či samolepkami. Velmi často pak můžeme využívat tzv. „zmínky“, tedy označení jednotlivých uživatelů či skupin v konverzaci a to pomocí symbolu @<identifikátor>.
Kanály Microsoft Teams byly přizpůsobeny potřebám různých uživatelů do takové míry, že není problém navázat i mezinárodní komunikaci bez znalosti daného cizího jazyka. Tento problém Teams vyřešil přímou integrací překládací platformy, pomocí které si můžeme jednotlivé konverzace a komentáře přeložit do námi zvolené řeči. V neposlední řadě můžeme využít také asistenta pro předčítání textu.
Každý nově vytvořený kanál obsahuje karty „Příspěvky“ (určen pro vláknovou komunikaci v kanálu), „Soubory“ (zde uživatelé naleznou všechny historicky sdílené soubory – propojeno s datovými uložišti) a „Wiki“. Napravo od poslední karty se nachází ikona „+“, pomocí které můžeme zvolit libovolné nabízené služby, které bychom rádi integrovali s daným kanálem. Každý kanál tak může nabízet zcela odlišné funkcionality.
Aktivita¶
S jednotlivý týmy či přímo specifickými kanály se pojí možnosti nastavení upozornění uživatelů na aktivitu v podobě e-mailového či aplikačního upozornění.
Aktualizováno uživatelem Dominik Chlouba před asi 4 roky(ů) · 3 revizí