Projekt

Obecné

Profil

Akce

Microsoft OneNote » Historie » Revize 10

« Předchozí | Revize 10/18 (rozdíl) | Další »
Jan Šťastný, 2017-10-24 17:50


Microsoft OneNote

Logo aplikace OneNote Program OneNote je oblíbený a velmi rozšířený software sloužící (ve svých začátcích předně jen) k vytváření, správě a (dnes také) ke sdílení poznámek. Byl vyvinut firmou Microsoft a od roku 2003 je součástí všech kancelářských balíků Microsoft Office (dále je obsažen i v Office 365). V dnešní době (od roku 2013) je k dispozici také k dispozici ke stažení jako samostatná aplikace zdarma pro operační systémy Microsoft Windows (ve verzi Windows 10 je již předinstalována), Mac OS a Android, a to jak pro osobní počítače, tak i mobilní telefony, tablety a chytré hodinky. Zároveň existuje i jeho online webová verze (onenote.com), která je rovněž zdarma.

Vlastnosti

Pomocí OneNote je možné rychle zachycovat vlastní poznámky jak v podobě formátovatelného textu (i ručně psaného, ten je možné následně pomocí integrovaného OCR scanneru převést na počítačový), tabulky, obrázku, zvuku, odkazu a výstřižku z webu (doplněk OneNote Web Clipper), tak i přiložením či importováním obsahu jiného souboru (dokumenty PDF, Microsoft Excel). V poznámkách je možné také libovolně kreslit a zvýrazňovat části textu obdobně jako v papírové podobě nejrůznějších upomínek a štítků. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK) Veškerý obsah je možné jednoduše tisknout, či exportovat do PDF formátu.
Ukázka formátování poznámek v aplikaci OneNote Zobrazit
Aplikace OneNote nabízí jednoduchou možnost propojení s e-mailovou a kalendářovou aplikací Microsoft Outlook. V rámci toho spojení je tedy možné do obsahu poznámek vkládat události z kalendáře společně s jejich podrobným popisem a případně přidávat další komentáře. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZKY)
Ukázka možnosti vkládání událostí z MS Outlook(1) Zobrazit Ukázka možnosti vkládání událostí z MS Outlook(2) Zobrazit
Poznámky jsou pro přehlednost strukturovaně rozčleněny na tzv. poznámkové bloky, ty se pak dále dělí na (např. tematické) oddíly. V každém oddílu je poté možno vytvořit jednotlivé stránky obsahující poznámky v libovolné formě. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK)
Ukázka struktury poznámek v aplikace OneNote Zobrazit
Ukládání vytvářeného či editovaného obsahu poznámkových bloků do cloudových úložišť Microsoftu probíhá při běhu aplikace (samozřejmě s připojením k internetu). Vzhledem k tomu, že je možné k obsahu přistupovat z různých zařízení (a to i ve stejnou dobu), dochází v průběhu (ne však nutně, existuje zde i možnost práce offline) k synchronizaci, aby zobrazovaná data byla aktuální. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK)
Ukázka synchronizace probíhající po startu aplikace OneNote
Sama aplikace uchovává historii odstraněných stránek s poznámkami, ty je možné kdykoliv obnovit a nadále je spravovat. Dále je také schopna verzovat stránky a nabízí tedy možnost volby té verze, kterou uživatel (vlastnící patřičná práva) může prohlásit za „aktuální.“ ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK)
Ukázka uchovávání verzí stránky v aplikaci OneNote Zobrazit

Využití pro sdílení

Současnou nejvýznamnější a nejvyužívanější vlastností aplikace je možnost sdílení poznámkových bloků či jednotlivých stránek, které z OneNote činí nástroj využitelný pro předávání a uchovávání různých informací. Publikování stránky je možné pomocí e-mailu nebo odkazu na její webovou verzi, ovšem pouze pro čtení. V případě sdílení celého poznámkového bloku je již možné volit pro cílové osoby konkrétní oprávnění (čtení, nebo čtení a zápis). Adresátům se pomocí e-mailu rozesílá pozvánka s odkazem do daného poznámkového bloku. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK) Pro zvýšení bezpečnosti a konkretizaci přístupových práv k jednotlivým oddílům poznámkového bloku slouží možnost jejich zaheslování.
Ukázka možnosti sdílení poznámkového bloku či stránky v aplikaci OneNote Zobrazit
Jednotlivé úpravy od uživatelů, kteří mají k určité stránce přístup, jsou evidovány a vždy existuje možnost u každého elementu zobrazit (či skrýt) jméno autora, který změnu provedl. ({TODO}ODKAZ NA OBRÁZEK)
Ukázka zobrazení autorů částí stránky v aplikaci OneNote Zobrazit

Praxe

{TODO}{TODO}{TODO}

Konkurence

Mezi nejznámější „poznámkové konkurenty“ OneNote patří zcela jistě aplikace Evernote. Ovšem jeho jistou nevýhodou může být (zhruba od poloviny roku 2016) fakt, že uživatelé s do té doby dostačujícími možnosti při vlastnictví bezplatných účtů byli zásadně omezeni a zároveň došlo ke zdražení placených verzí (30 €, 60 €). Hlavním problémem je například omezení měsíčního maximálního množství nahraných dat na 60 MB. Dalšími podobnými aplikacemi jsou Google Keep, Laverna, či Simplenote.

Externí odkazy

Aktualizováno uživatelem Jan Šťastný před více než 6 roky(ů) · 10 revizí