G Suite » Historie » Revize 8
« Předchozí |
Revize 8/43
(rozdíl)
| Další »
Petr Šrámek, 2016-11-15 19:09
G Suite (Google Apps) je cloudová platforma obsahující řadu nástrojů a aplikací pro spolupráci, komunikaci, prezentaci, ukládání dat a správu. Kromě balíku kancelářských webových aplikací (Dokumenty, Tabulky, Prezentace) jsou to zejména Email, Kalendář, Disk a další, které mají svou mobilní verzi na systémech Android a IOS.
Cílová skupina¶
Platforma se hodí především pro týmovou spolupráci a to jak u týmů čítajících jednotky uživatelů, tak i pro týmy s počtem členů v řádech tisíců. Je tedy vhodná pro malé firmy, i velké korporace, přičemž nemusí jít jen o komerční sféru. Velké uplatnění tak má i na univerzitách. Tomu je přizpůsoben cenový model, který je postaven na bázi předplatného podle počtu uživatelů.
Klientům je umožněno všechny služby provozovat na vlastní doméně, kde mohou spravovat uživatele a skupiny, včetně jejich emailů a oprávnění. K tomu jsou přizpůsobeny rozsáhlé možnosti administrace, zabezpečení a integrace.
Funkcionalita¶
Kalendář¶
- týmové plánování času
- rezervace místností a dalších zdrojů
Komunikace¶
G suite umožňuje komunikaci prostřednictvím emailů, sociálních sítí, chatů, hlasových hovoru a videohovorů.
Spolupráce¶
Google Apps nástroje pro vytváření diskusních fór, webů a dokumentů nabízí možnost provádění úprav v reálném čase, výkonnou kontrolu sdílení a bezproblémovou kompatibilitu.
Skupiny¶
Google Apps umožňují vytváření skupin dle různých témat či týmů řešících společný úkol. Skupina má společný email, který může být propojený se skupinovým kalendářem, soubory a dalšími položkami. Díky tomu je docíleno toho, že když je do skupiny přidán nový člen, automaticky ihned získá přístup na všechny služby spojené s danou skupinou (skupinovým emailem). V rámci skupiny je také dostupné diskusní fórum.
Oprávnění u členů skupiny lze rozdělit na uživatele, kteří mají přístup do diskuse (můžou si zobrazit příspěvky v diskusi), kteří mohou přidávat nové příspěvky/odpovědi a na správce, kterým lze přiřadit jednotlivá témata/kategorie v diskusi. Správci mají možnosti schvalování a správy příspěvků a jednotlivých diskutujících uživatelů.
Jednotliví členové si mohou nastavit notifikace na email, pokud v diskusi dojde k nějaké aktivitě.
Pro snazší orientaci, mezi jednotlivými příspěvky, lze diskusi rozdělit na různá témata. Také je možné jednotlivé otázky označit jako vyřešené, díky čemuž každý na první pohled vidí, co je vyřešené a co ještě ne. Pro vyhledávání mohou uživatelé využít fulltextové vyhledávání, filtrování dle různých kritérií (datum přidání, stav odpovědí), nebo tématické štítky.
Jako zpětnou vazbu, jak je fórum aktivní, lze využít přehledy s aktivitou jednotlivých členů - počet příspěvků, počet témat, nejaktivnější členové a u jednotlivých témat je vypsaný počet zobrazení a počet odpovědí.
Dokumenty, Tabulky, Prezentace¶
Soubor programů obsahuje tři nejvíce užívané kancelářské aplikace a to WYSIWYG editor běžných dokumentů, tabulkový procesor a aplikace pro tvorbu prezentací. Určitý uživateli přijatý standard v oblasti kancelářských aplikací stanovila v průběhu času společnost Microsoft, jejichž produkt Word se stal synonymem pro textový editor, Excel pro tabulkový procesor a Powerpoint pro aplikaci pro tvorbu prezentací. Podobně jako mnohá opensource řešení (LibreOffice, OpenOffice) následuje Google ergonomii těchto aplikací, protože uživatelé těchto nástrojů jsou velmi citlivý na veškeré změny v ovládání a velmi pravděpodobně by jakékoli porušení těchto pravidel vedlo k odklonu k nástrojů konkurence. Je tedy dodrženo i pravidlo, že dominantní barva pro textový editor nazvaný prostě Dokumenty je modrá, pro tabulkový procesor nazvaný Tabulky zelená a pro Prezentace oranžová. Google kancelářské aplikace poskytují většinu funkcí, na které jsou uživatelé v této oblasti zvyklí, plus některé další, které lze využít k teamové práci a sdílení znalostí.
Více informací se nachází na samostatné wiki stránce: G Suite - Dokumenty, tabulky, prezentace
Aktualizováno uživatelem Petr Šrámek před více než 8 roky(ů) · 8 revizí