Projekt

Obecné

Profil

Facebook » Historie » Verze 32

Jan Černogurský, 2020-11-02 23:23

1 21 Jan Černogurský
!logo.png!
2 3 Jan Černogurský
3
h2. ÚVOD
4 2 Jan Černogurský
5
*Facebook* je americká online služba sociálních médií a sociálních sítí se sídlem v Menlo Parku v Kalifornii a vlajková loď jmenné společnosti *Facebook, Inc*. Založil ji Mark Zuckerberg spolu se svými kolegy a spolubydlícími z Harvard College Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz a Chris Hughes.
6 5 Jan Černogurský
7 10 Jan Černogurský
h2. UŽIVATELÉ A MOŽNOSTI VYUŽITÍ SLUŽEB
8 5 Jan Černogurský
9 11 Jan Černogurský
Facebook je nejoblíbenější sociální síť na světe. Tomu nasvědčuje i fakt, že je stránka přeložena do osmdesáti čtyř jazyků. Od 4. února, kdy byl Facebook založen, dosáhl měsíční počet aktivních uživatelů 2,7 miliardy (k 31.6.2020) a stále roste. Registrovat se mohou lidé starší třinácti let, toto omezení se však může lišti podle různých států a jejich lokálních zákonů. Zaregistrování a následné používání služeb Facebooku je bezplatné, jediná zpoplatněná služba Facebooku je možnost reklamy. Facebook nabízí reklamu nejen přímo na Facebooku, ale také na _Instagramu_ a ve své partnerské síti, kterou nazývá _Audience Network_. Facebook nabízí téměř neomezené možnosti cílení reklamy zaměřené na region, zájmy, pohlaví, příjem, zaměstnání a další cílící ukazetele umožňující velmi přesné nastavení reklamy na Facebooku a Instagramu. Jedním z klíčových bodů pro úspěch na Facebooku je tzv. pochopení _Facebook Relevance Score_, tj. schopnosti vytvořit vhodný obsah pro potencionální cílovou skupinu, na které chceme obsah propagovat. Čím lepší obsah a přesnější cílení máme, tím nižší jsou náklady na reklamu.
10 12 Jan Černogurský
11 17 Jan Černogurský
h2. ZÁKLADNÍ FUNKCIONALITY FACEBOOKU
12
13 19 Jan Černogurský
!titul2.png!
14 22 Jan Černogurský
_Titulní lišta Facebooku na desktopu_
15 20 Jan Černogurský
16 23 Jan Černogurský
* *Hlavní stránka* - na hlavní stránce se zobrazují příspěvky přátel nebo stránek, které uživatel sleduje. Zobrazují se zde také reklamy.
17 26 Jan Černogurský
18 23 Jan Černogurský
* *Watch* - funkce pro sledování videí. Zobrazují se zde videa, která algoritmy Facebooku vyhodnotí jako zajímavá pro daného uživatele. Přednostně z profilů, které sleduje.
19 26 Jan Černogurský
20 23 Jan Černogurský
* *Marketplace* - Facebooková verze bazaru. Zde uživatelé inzerují nejrůznější produkty a služby, které chtějí prodat. Případný zájemce pak může prodejce kontaktovat pomocí _Messengeru_. Jedná se tedy jen o zobrazení nabídek, Facebook samotný prodej nezprostředkovává.
21 26 Jan Černogurský
22 24 Jan Černogurský
* *Skupiny* - zde se zobrazují nejnovější příspěvky ze skupin, jichž je uživatel součástí.
23 26 Jan Černogurský
24 25 Jan Černogurský
* *Gaming* - gaming je rozdělen na dvě části, v té první může uživatel hrát nepřeberné množství online her. Ta druhá část je určena pro streamování a sledování počítačových a konzolových her. Jedná se v dnešní době o největší konkurenci platformy "Twitch":https://www.twitch.tv/. Díky velkému množství aktivních uživatelů Facebooku tak Gaming sekce představuje lukrativní prostředí pro vývojáře her.
25
26
* *Chat* -  jelikož bylo spojování a komunikace lidí jedním z hlavních důvodů vzniku Facebooku, existence chatu je neoddělitelně spjata s Facebookem již od jeho vzniku. Velká část uživatelů využívá Facebook pouze k tomuto účelu. V roce 2011 Facebook spustil webovou aplikaci "*Messenger*":https://www.messenger.com/ a oddělil funkce zasílání zpráv od hlavní aplikace Facebook, což uživatelům přineslo možnost webového rozhraní nebo samostatných aplikací. V dubnu 2020 Facebook oficiálně vydal Messenger pro stolní počítače, který je podporován ve Windows 10 a macOS a je distribuován v Microsoft Storu a App Storu.
27 17 Jan Černogurský
28 27 Jan Černogurský
h2. POPULARITA PŘÍSPĚVKŮ NA FACEBOOKU
29
 
30 28 Jan Černogurský
Každý uživatel může u příspěvku určit, zda se mu líbí a to světoznámým *Facebook like button* (česky tlačítko *To se mi líbí*). Poprvé bylo aktivováno v únoru 2009. Tlačítko _Like_ umožňuje uživatelům snadno komunikovat s aktualizacemi stavu, komentáři, fotografiemi a videi, odkazy sdílenými přáteli a reklamami. Po kliknutí uživatelem se určený obsah zobrazí ve zdrojích zpráv přátel tohoto uživatele a tlačítko také zobrazí počet dalších uživatelů, kterým se obsah líbil, včetně úplného nebo částečného seznamu těchto uživatelů.
31 30 Jan Černogurský
V roce 2016 byla tato funkce obohacena o ostatní tzv. reakce. Dlouhým stisknutím tlačítka "To se mi líbí" nebo na počítači umístěním kurzoru myši nad tlačítkem "To se mi líbí" mají uživatelé nyní přístup k pěti dalším animovaným emotikonům, pomocí kterých se mohou vyjádřit. Každá tato ikona je pojmenována podle reakce, kterou má zprostředkovat. Jedná se tedy o již zmíněný „Like“, „love“, „haha“, „wow“, „sad“ a „angry“. K tomuto výraznému rozšíření došlo, protože sám Mark Zuckerberg připustil, že platforma potřebuje jemnější způsob interakce uživatelů s příspěvky, a to ze zřejmého důvodu, že ne každý příspěvek je sympatický, takže reakce typu _to se mi líbí_ není dostačující. Facebook tyto reakce často doplňuje o dočasné reakce, které jsou přidávány například podle nějakých událostí ve světě.
32
33
!reakce.png!
34
_Pět základních reakcí na příspěvky doplněných o jednu dočasnou reakci_
35 28 Jan Černogurský
36 12 Jan Černogurský
h2. FACEBOOK JAKO NÁSTROJ PRO SDÍLENÍ INFORMACÍ
37
38 13 Jan Černogurský
Hlavní funkcí Facebooku mělo být spojování lidí a výměna informací mezi nimi, kvůli tomu byl také založen. Postupným přibýváním uživatelů se tak z Facebooku stalo ideální místo pro sdílení dat a informací. 
39 14 Jan Černogurský
Uživatelé mohou ze svých soukromých profilů sdílet skoro cokoliv (text, videa, fotky, odkazy, příběhy, mohou konverzovat pomocí _Messengeru_), příspěvky však nesmí rozporovat "zásadám komunity":https://www.facebook.com/communitystandards/, zákonům a jiným podmínkám a zásadám, které se vztahují na používání Facebooku, se kterými musí souhlasit každý uživatel při vytváření profilu. 
40 16 Jan Černogurský
Díky své dostupnosti je Facebook hojně využíván různými společnostmi, skupinami, spolky, slavnými osobnostmi atp. k sdílení informací pro různé cílové skupiny. Algoritmy Facebooku fungují na principu předávání relevantních informací uživatelům. Jinými slovy Facebook zobrazuje uživatelům obsah, který uživatelé "chtějí vidět". Jedná se o příspěvky skupin nebo jiných uživatelů, o které by mohl mít uživatel zájem na základě jeho dřívějších aktivit. Na stejném principu fungují například reklamy na Facebooku.
41
 
42
Facebook má například i firemní využití. Lze například vytvořit uzavřenou firemní skupinu, ve které je možno jednoduše vyměňovat informace a lze využít i skupinové konverzace na _Messengeru_. Nejedná se o nejefektivnější komunikaci ve větších společnostech, ale pro malé firmy se může jednat o dostačující nástroj pro sdílení informací a komunikaci. 
43
Skupiny na Facebooku mohou mít funkci fóra, kam různí uživatelé přidávají obsah a ostatní uživatelé na něj reagují.
44
45
Kvůli dosahu, kterého lze na Facebooku dosáhnout, ho k předávání informací využívají i ty nejznámější společnosti na světě. Jedná se například o ikonické rozhlasové a televizní společnosti, které svůj obsah pomocí Facebooku přenášejí lidem. Velké technologické firmy (např. Apple, Microsoft, Amazon atd.) zde prezentují novinky a nové technologie.
46 1 Jan Černogurský
47 22 Jan Černogurský
> !vytvorit3.png!
48 32 Jan Černogurský
_Lišta s možnostmi vytvoření nového obsahu_
49 17 Jan Černogurský
50
V poslední době Facebook stejně jako několik dalších sociálních sítí, např. Twitter, kontroluje obsah, který uživatelé přidávají. Snaží se tím zabránit šíření obsahu nekorelující se smluvními podmínkami či zákony, jde např. o sdílení fake news, nenávistného, pornografického či jinak urážlivého obsahu. 
51
52
h2. PŘÍKLADY VYUŽITÍ FACEBOOKU PRO SDÍLENÍ INFORMACÍ
53
54
* Rodina a přátelé (chat, sdílení fotek, videí a jiného obsahu)
55 18 Jan Černogurský
* Škola a práce (sdílení informací, dokumentů, možnost propagace svého byznysu) 
56 17 Jan Černogurský
* Volný čas (informace o kulturních akcí, bazar, čtení článků, hry)