Projekt

Obecné

Profil

Discord » Historie » Verze 4

Milan Hotovec, 2020-10-25 16:42
Editace Rich pressence fotky VS Code

1 1 Josef Bozděch
h1. Discord
2 2 Milan Hotovec
3
!{width:150px}discord-logo.png!
4
Discord (Původní název Hammer And Chisel) je komunikační platforma pro skupiny lidí. Jedná se o alternativu k programům [[Skype]], či TeamSpeak. Díky podpoře botů, které vyvíjí komunita, se jedná o velmi oblíbený nástroj. Oblíbený je hlavně mezi hráči, na které také primárně cílí, ale díky své univerzalitě si najde využití i jinde, například jako výukový nástroj. Což se kvůli koronavirové krizi v roce 2020 ukázalo jako vskutku vhodná volba a i sami vývojáři Discordu vyšli komunitě vstříc, například navýšením maximálního počtu uživatelů v hlasových kanálech. Pro samotné rozložení Discordu je vhodné zdůraznit, že Server, který nesídlí na počítači uživatele, ale v serverovně Discordu, je ucelený blok, ke kterému jsou uživatelé připojeni. Server poskytuje hlasové a textové kanály a uživatel je může využívat, je-li k tomu oprávněn.
5
6
h2. Verze Discordu
7
8 3 Milan Hotovec
Discord je velmi flexibilní. Je možné jej využívat jako webovou aplikaci, program pro Windows, MacOS a jako mobilní aplikaci pro Android i iOS. Hlavní nevýhodou webové aplikace je neschopnost používat 'push-to-talk' funkci pokud se nacházíte v jiné záložce, nebo v jiném programu. Další velkou nevýhodou webové aplikace je téměř nefunkční sdílení obrazovky. Jinak každá z těchto verzí dovoluje využívat všechny důležité funkce. Výhodou nainstalovaného Discordu jsou jeho push up notifikace, které vás rychle upozorní, pokud se něco děje. Další výhodou programu je možnost sledovat, co ostatní dělají. Níže jsou 3 náhledy pro mobilní aplikaci na zařízení s Androidem, pod nimi je náhled verze pro počítač.
9 2 Milan Hotovec
10
!{width:300px}dcMobil1.jpg(Kanály a servery v mobilní verzi)! !{width:300px}dcMobil2.jpg(Zvolený kanál v mobilní verzi)! !{width:300px}dcMobil3.jpg(Uživatelé kanálu v mobilní verzi)!
11
12
!{width:900px}dcPocitac.png(PC Verze)! 
13
14
h2. Popis GUI
15
16
Discord má poměrně přehledný systém zobrazení, pokud jsme v pohledu na nějaký server, zobrazuje se nám tak, jako je vidět na obrázku níže. Všechny servery vidíme v sekci (3), pokud je jich více je zde možnost scrollovat. Aktuálně zvolený server má na levé straně bílý pruh, který ho zvýrazní. Samotné okno serveru se skládá z kanálů (4), zvukových nebo textových, aktuálně vybraného kanálu. V případě textového se jedná o historii zpráv, kterou je možno trasovat až do "počátku věků" a dole je možnost přidat zprávu, je-li k tomu uživatel oprávněn (Více sekce ROLE). Také je zde možnost určité zprávy tvz. Připnout, kdy jsou nahoře po kliknutí na ikonku špendlíku zobrazeny a je možno v nich vyhledávat. To je vhodné například pro důležitá oznámení. V případě zvukového kanálu je možné vidět připojené účastníky, či jejich web kameru, nebo sdílení obrazovky. Poslední podstatnou částí je zobrazení aktivních uživatelů (7,8). Uživatele je možno oddělit pomocí specifických rolí, které se zobrazují separátně. To je vhodné například pro administrátory, či nějaký druh podpory. Důležitým poznatkem je fakt, že uživatelé se zobrazují vůči vybranému kanálu, takže pokud někdo nemá do kanálu přístup, nebude zde vyobrazen, any jako offline (Většinou interní kanály pouze pro administrátory atp.). 
17
18
Prvek který je pro všechny servery společný je okénko uživatelského panelu (5), to může zobrazit aktuální aktivitu (Více [[Discord#Rich Presence|Rich Pressence]]), kvalitu přenosu (ikonka signálu vedle "Hlas připojen") a možnosti sdílení (Webkamera, nebo obrazovka). Nejdůležitější je zde ikona mikrofonu a sluchátek, pokud jsou přeškrtnuté, jsou deaktivovány. Potřeba ztlumit mikrofon je vcelku častá, vypnutí sluchátek deaktivuje jak mikrofon tak výstup zvuku. Ikonka ozubeného kolečka je pro vstup do uživatelského nastavení.
19
20
!DCGUI.png!
21
22
Legenda k číslům v obrázku:
23
# Discord "Úvod"
24
# Aktuálně probíhající soukromý hovor
25
# Servery
26
# Kanály na aktuálním serveru
27
# Uživatelský panel nezávislý na aktuálním serveru
28
# Aktuálně zvolený textový kanál
29
# Uživatelé, serverově zvýraznění podle role Staff
30
# Ostatní uživatelé
31
32
h2. Role
33
34
Každému uživateli jde přidělit libovolné množství rolí, které definují jeho místo na serveru. Role lze využít na "pouhé" rozpoznání vyučujících od učitelů například barvami, nebo na složitější správu serveru. Příkladem takovéto správy je rozdělení textových a hlasových kanálů pro studenty podle jejich rozvrhových akcí. Podle nastavení pro role lze omezit možnost psát do textových kanálů, číst je, nebo je dokonce vidět. Možnost připojit se do hlasových kanálů, nebo je vidět lze taky omezit. 
35
Na Discordu existuje hierarchie rolí. Vyšší role, které mají přiděleny pravomoci, může spravovat role nižší. Nejvyšší rolí je majitel serveru, následuje role Admin. Příkladem může být například to, pokud vám jedna role zakazuje vstoupit do místnosti a následně je vám přidělena vyšší role, která vám to umožňuje, vyšší role přepisuje toto právo a vy máte možnost do místnosti vstoupit.
36
37
Práva lze obecně rozdělit na
38 3 Milan Hotovec
* Správcovské ([[Discord#Crowd control|Crowd control]], přidělování rolí, atd.)
39 2 Milan Hotovec
* Uživatelské (přístup k obsahu)
40
41
Uživatelská práva lze rozdělit na
42
* Zobrazení obsahu
43
* Čtení obsahu
44
* Přispívání obsahem
45
46
Uživatelské příspěvky lze také omezit tak, aby uživatel nemohl přidávat obrázky, odkazy, nemohl streamovat obsah v hlasovém kanálu, atd.
47
48
h2. Crowd control
49
50
Obrovskou výhodou Discordu je jeho schopnost pracovat s uživateli. Uživatelům lze omezit přístup do textových i hlasových kanálů jednotlivě i celým skupinám podle přiřazených rolí. Uživatel s danými oprávněními může umlčet všechny uživatele v hlasovém kanálu podle potřeby, může je přesouvat mezi jednotlivými kanály, měnit jejich přezdívky, přidělovat jim nové role a omezovat jejich přístup k hlasovým a textovým kanálům. Příkladným využitím rolí pro crowd control ve výuce je zablokování schopnosti mluvit uživatelům s rolí "Student" a povolení mluvit uživatelům s rolí "Vyučující". Případné dotazy by bylo možno psát do textového kanálu spojeného s přednáškou. 
51
52
h2. Personalizace
53
54
Každý účet má jedinečnou kombinaci jména a tagu ve tvaru 'přezdívka'#xxxx, podle které je jednoznačně identifikován v celém Discordu a podle tohoto ID si lidé mohou přidávat lidi jako přátele. Uživatel si svoji přezdívku může libovolně měnit obecně v Discordu, nebo na jednotlivých serverech. V případě, že vám napíše uživatel, se kterým sdílíte jeden server, přímou zprávu, zobrazí se vedle jeho přezdívky i jeho alias. Jméno uživatele mohou měnit i správci serveru. Avatar je možné měnit pouze globálně, nikoli na každém serveru zvlášť. Tato nevýhoda se může projevit například, pokud používáte Discord jako způsob výuky a zároveň pro osobní účely, kdy nechcete, aby lidé mimo školu viděli, jak vypadáte.
55
Uživatel si může podle potřeby ztlumit notifikace. Notifikace si může ztlumit celkově, nebo u jednotlivých serverů, či uživatelů. Také je zde možnost si u ostatních uživatelů psát poznámky, např. proto, aby poznali, o koho jde (Viz obrázek níže).
56
57
!{width:400px}dcPersonalizace.png!
58
59
h2. Sdílení obsahu
60
61
Je zde několik možností sdílení obsahu, od prostého textu v textových kanálech až po soubory. Je třeba dbát na to, že pro základní uživatele jsou limity. Konkrétně pro sdílení souborů je zde maximální velikost souboru 8MB. Jinak budete informování touto hláškou.
62
63
!dcLargeFiles.png!
64
65
Mezi sdílení obsahu se dá považovat i sdílení obrazovky, pro základního uživatele v kvalitě 720p 30 fps.
66
67
Většina věcí se dá pomocí tvz. Nitra zvednout, soubory až na 50 MB, video až na 1080p 60 fps.
68
Omezení pro soubory je kvůli tomu, že se nejedná o primární způsob použití. Soubory je vhodné ukládat na jiná místa, typicky Cloud a přes Discord "pouze" sdílet odkazy.
69
70
h2. Rich Presence
71
72
Discord nabízí úžasnou možnost zobrazení aktivity uživatele. To jak moc je integrovaná záleží na podpoře programu, tvz. Rich pressence.
73
74
Každý uživatel má možnost povolit/zakázat svoji aktuální aktivitu. Herní aktivita je zobrazena podle běžícího programu, který aplikace detekuje. U programů, které nejsou ověřeny (Fajfka v modrém razítku), je možné změnit jejich název. Například na obrázku je vidět aktivita "Učení se …", ale reálně se jedná o detekci aktivity v programu OneNote.
75
Byť Discord primárně cílí na hráče, je zde i integrace Rich Pressence do např. VS Code, nebo inteliJ Idea
76
Samotné nastavení aktivity probíhá v následujícím okně.
77
78
!dcAktivitaVse.png!
79
80
Aktuální aktivitu je možné vidět u uživatele, více informací při jeho nakliknutí.
81 1 Josef Bozděch
82 2 Milan Hotovec
!dcAktivitaInteliJ.png!
83 4 Milan Hotovec
84
!{width:294px}dcAktivitaVSCode.png!
85 2 Milan Hotovec
86 1 Josef Bozděch
h2. Notifikace
87 2 Milan Hotovec
88
Discord dovoluje kouzelnou věc v podobě notifikování uživatele, či skupiny uživatelů, podle přidělené role.
89 3 Milan Hotovec
V zprávě stačí udělat @<Role nebo jméno> a provede se notifikace uživatele, případně všech, kteří mají přidělenou roli.
90 2 Milan Hotovec
91
Toto může být poměrně nebezpečně a je možné toto chování upravit na úrovní: Uživatel nemůže notifikovat nikoho, nebo všechny mimo specifické role.
92
93
Takže je vhodné u role zakázat její notifikovatelnost, případně pro roli Everyone zakázat možnost tvořit notifikace.
94
95
96
Vhodným použitím je mít roli Admins a v případě potřeby, místo 1 administrátora ohlásit určitou věc všem a oni si to "přeberou".