Projekt

Obecné

Profil

Akce

Diigo » Historie » Revize 7

« Předchozí | Revize 7/18 (rozdíl) | Další »
Lenka Rychtářová, 2015-11-13 11:03


Diigo (Digest of Internet Information, Goups and other stuff) je nástroj, sloužící ke správě online zdrojů, vytváří záložky, zajišťuje jejich organizaci a sdílení. Mimo jiné nabízí také možnost ukládat vyznačený text z webových stránek, screeny, grafy a jiné. Jednotlivé položky lze doplnit tagem či popiskem pro snadnější vyhledávání a organizaci. Vše lze vytvářet přímo na stránce pomocí toolbaru.

Cílové skupiny:

Dají se zde vytvořit skupiny, které mají podobnou zájmovou oblast a shromažďují tematicky stejné stránky. Mezi uživatele používající tento nástroj patří advokátní kanceláře, marketingové agentury, poradci, personalisté, webový designeři, výzkumníci, učitelé, studenti, ale i běžní uživatelé. Nástroj je vhodný pro lidi, kteří pracují s velkým množstvím informací na internetu. Diigo práci zefektivňuje a tím i zvyšuje produktivitu.

Základní funkcionality Diiga:

Bookmarks – ukládání odkazů na oblíbené či zajímavé stránky.
Tags – tagování uložených webových stránek.
Personal Library – kompletní online knihovna všech záznamů.
Highlights – označení textu na webových stránkách.
Sticky Notes – přidání poznámek, připomínek na libovolné webové stránky.
Outliner – strukturální organizace anotací a odkazů.
Groups – skupiny registrované na Diigu.
Archived Web Pages – uložení zdrojů s anotacemi na vždy, bez ohledu na to, je-li zdroj aktivní (prémiová funkce).

Přihlášení:

Přihlášení k Diigu je prostřednictvím Twitteru, Googlu, Yahoo, Facebooku nebo e-mailové adresy. Účet si může vytvořit jakkýkoli uživatel. Členství v Diigu je zdarma, ale i placené. Free verze nabízí neomezený bookmarking, 5 outliners, 500 highlights a 100 images. Ceny placených verzí se pohybují od 5$ - 59$ za rok. Placené verze poskytují zvýhodněné funkce jako například private RSS feed (odběr novinek z webu), pokročilé možnosti v prohlížeči Google Chrome, ochranu před spammery či přidání anotace do PDF dokumentů.

Příklad použití:

Nástroj Diigo zachycuje informace zveřejněné na internetu. V případě zalíbení nějaké webové stránky je umožněno si odkaz uložit a otagovat. Poté se v osobní knihovně tento tag objeví a ke stránce se dá jednoduše přistoupit (obr. č. 1).


Obr. č. 1 Bookmarks

Highlighter označí text na stránce, který se objeví u uložené stránky v osobní knihovně. Dá se tak zaznamenat text, který je pro uživatele zajímavý, důležitý. Situaci znázorňuje obr. č. 2.


Obr. č. 2 Highlighter

Jednou z dalších funkcí, které Diigo nabízí, je udělat screen stránky nebo její části. Do fotografie je možné vkládat text, vyznačení nebo šipky. V knihovně, kam se screen uloží, se dá s obrázkem dále pracovat např. přidat komentář, outliner nebo ho sdílet na sociálních sítích či mezi skupinami na Diigu. Přidáním Outlineru se uspořádají všechny poznatky a zaznamenají se do dokumentu, který śi uživatel buďto uloží nebo rozešle (obr. č. 3).


Obr. č. 3 Outliner funkce, Capture - obrázek

Propojení Diiga s jinými nástroji:

Sdílení je umožněno prostřednictvím sociálních sítí jako je Twitter nebo Facebook. Znalosti a informace se dají zaslat e-mailem nebo sdílet se skupinami, ve kterých je uživatel zaregistrován. Skrze Diigo je umožněno přidat příspěvek na svůj blog.
Toolbar je propojen s Google a Bing vyhledávačem.

Závěr:

Diigo je velmi užitečný nástroj, skrze který je možné organizovat informace, poznatky, záložky či obrázky na internetu. Dříve jsem tento nástroj neznala, hodnotím ho velmi pozitivně a určitě s ním budu v budoucnosti pracovat.

Aktualizováno uživatelem Lenka Rychtářová před více než 8 roky(ů) · 7 revizí