Projekt

Obecné

Profil

Akce

Diigo » Historie » Revize 1

Revize 1/18 | Další »
Lenka Rychtářová, 2015-11-13 10:09


Diigo (Digest of Internet Information, Goups and other stuff)

Diigo je nástroj, sloužící ke správě online zdrojů, vytváří záložky, zajišťuje jejich organizaci a sdílení. Mimo jiné nabízí také možnost ukládat vyznačený text z webových stránek, obrázky, grafy a jiné. Jednotlivé položky lze doplnit tagem či popiskem pro snadnější vyhledávání a organizaci. Vše lze vytvářet přímo na stránce pomocí toolbaru.

Dají se zde vytvořit skupiny, které mají podobnou zájmovou oblast a shromažďují tematicky stejné stránky. Mezi uživatele využívající tento nástroj patří advokátní kanceláře, marketingové agentury, poradci, personalisté, webový designeři, výzkumníci, učitelé, studenti, ale i běžní uživatelé. Cílové skupiny jsou lidé, kteří pracují s velkým množstvím informací na internetu. Diigo zefektivňuje práci s informacemi a tím i zvyšuje produktivitu.

Základní funkcionality Diiga:

Bookmarks – ukládání odkazů na oblíbené či zajímavé stránky.
Tags – tagování uložených webových stránek.
Personal Library – kompletní online knihovna všech záznamů.
Highlights – označení textu na webových stránkách.
Sticky Notes – přidání poznámek, připomínek na libovolné webové stránky.
Outliner – strukturální organizace anotací a odkazů.
Groups – skupiny registrované na Diigu.
Archived Web Pages – uložení zdrojů s anotacemi na vždy, bez ohledu na to, je-li zdroj aktivní (prémiová funkce).

Členství v Diigu je zdarma, ale i placené. Free verze nabízí neomezený bookmarking, 5 outliners, 500 highlights, 100 images. Další možnosti účtu jsou placené. Ceny se pohybují od 5$ - 59$ za rok. Placené verze poskytují zvýhodněné funkce jako například private RSS feed (umožňuje uživatelům odběr novinek, které nabízí RSS feed), pokročilé možnosti v prohlížeči Google Chrome, ochranu před spammery či přidání anotace do PDF dokumentů.

Nástroj Diigo zachycuje informace zveřejněné na internetu. V případě zalíbení nějaké webové stránky je umožněno si odkaz uložit a otagovat. Poté se v knihovně tento tag objeví a je možné k stránce jednoduše přistoupit (obr. č. 1).


Obr. č. 1 Bookmarks

Pomocí tzv. Highlighteru se označí text na stránce, poté se objeví u uložené stránky v osobní knihovně. Dají se tak zaznamenat části, které jsou pro uživatele zajímavé, důležité. Situaci znázorňuje obr. č. 2.


Obr. č. 2 Highlighter

Další z funkcí, které Diigo nabízí je udělat screen stránky nebo její části, který se opět uloží do osobní knihovny. Do fotografie je možné vkládat text, vyznačení či šipky. V knihovně je dále možné s obrázkem pracovat - přidat komentář, outliner nebo ho sdílet na sociálních sítích či mezi skupinamina Diigu.

Outliner je funkce, která uspořádá všechny poznatky, které se zaznamenají do dokumentu, který se dá uložit, rozeslat (obr. č. 3).


Obr. č. 3 Outliner funkce, Capture - obrázek

Sdílení je umožněno prostřednictvím sociálních sítí jako je Twitter nebo Facebook. Poté je možnost znalosti a informace zaslat prostřednictvím e-mailu nebo je sdílet se skupinami, ve kterých je uživatel zaregistrován. Jednou z dalších funkcí je přidat příspěvek na svůj blog. Toolbar je propojen s Google a Bing vyhledávačem.

Diigo je velmi užitečný nástroj skrz který je možné organizovat informace, poznatky, záložky či obrázky na internetu. Dříve jsem tento nástroj neznala. Hodnotím ho velmi pozitivně a určitě s ním budu v budoucnosti pracovat.

Aktualizováno uživatelem Lenka Rychtářová před více než 8 roky(ů) · 1 revizí