Projekt

Obecné

Profil

Akce

Co je WikiWiki

Termín "wikiwiki" pochází z havajského jazyka a znamená "rychlý" nebo "rychlý pohyb". WikiWiki je typ webové platformy umožňující kolektivní tvorbu a editaci obsahu. Stala se základem pro vytváření a sdílení informací online. WikiWiki umožňuje uživatelům snadno přispívat k obsahu a upravovat existující texty, což vytváří otevřený a dynamický prostor pro sdílení znalostí, spolupráci a vývoj projektů.

Wiki je popisována jako soubor propojených webových stránek (a aplikace umožňující jejich vývoj), které jsou vytvářeny postupným vývojem skupinou spolupracujících uživatelů. Jedinečnost Wiki spočívá jak v jejím softwaru, tak v tom, že
tento software používají spolupracujících členů. https://www.semanticscholar.org/paper/Wiki%3A-A-Technology-for-Conversational-Knowledge-and-Wagner/fe0863743226de79d931ec50d2804671a0906673

WikiWiki (třeba dopsat).

Jak wiki řeší možnost diskuse nad komunitně vytvářeným obsahem

Wiki jako myšlenka a technologie (tj. wiki engines) slouží hlavně k zachycení většího množství informací/znalostí s hypertextovou strukturou, a nezahrnují samy o sobě způsob, jak nad obsahem i postupem jeho zachycování/popisu v dané komunitě diskutovat. Protože tato potřeba je ale vcelku přirozená a častá, každá wiki engine k řešení přistupuje trochu jinak -- typově buď "v rámci textu stránky", nebo "na samostatné stránce propojené s hlavní pomocí konvencí názvů", nebo "převedením diskuse do explicitních komentářů nebo diskusního fora.

Konkrétní příklady jsou stručně popsány níže (dílo studentů KIV/ZIM ze cvičení 3.10.2019).

Redmine

Wiki engine (vanilla verze) neumí komentáře ke stránkám. Ve vlastním obsahu stránek se diskuse nevyskytují, vzhledem k charakteru celé wiki (dokumentace projektu, nikoli debatní kroužek ;-)

Projekt používá diskusní forum, kam jsou zájemci o přispívání projektu směřováni a kde se občas (ale velmi zřídkadky, nalezeny 3-4 témata ze 100) obsah wiki resp. dokumentace diskutuje:

Pro samotnou wiki existuje aspoň doporučení pro přispěvatele do wiki: When you edit a wiki page to improve its content, make sure that you fill the comment field with a descriptive summary of the changes you've made to the page. -- vcelku dodržováno, např. daná stránka, FAQ, náhodně vybraná

Pm Wiki

Wiki engine umí komentáře pouze ke stránkám, které se týkají novinek a updatu. V případě, kdy si uživatel potřebuje najít diskuzi na dané téma, dostane se na ní pomocí odkazu, který se nachází na počátku stránky. Tento odkaz má název stejný jako téma, které uživatel hledal a k němu je přípona -Talk. Odkaz je přesměruje na novou Wiki stránku, která je určena pro diskuzi na dané téma (např. diskuse ke stránce pro instalaci). Tato stránka je uživateli editována a slouží pro diskuzi.

Wikipedia

Engine přímo nepodporuje komentáře ani jiný způsob interakce mezi uživateli. Diskuze nad komunitně vytvářeným obsahem probíhá vytvořením nové stránky se syntaxí Diskuze:Název stránky (případně v anglické wikipedii Talk:Název stránky), na kterou se lze dostat odkazem v horní části stránky.

Kromě diskuzních stránek k jednotlivým encyklopedickým článkům existují také diskuze k jednotlivým uživatelům, k hlavní stránce wikipedie, nebo tzv. komunitní diskuze pro jednotlivé tématické okruhy, vždy s výše uvedenou syntaxí.

V diskuzních stránkách jsou nastavena určitá pravidla (viz diskuzní stránka na wikipedia.org). Tato pravidla mohou být buď syntaktická pro udržení přehlednosti článku, nebo to mohou být pravidla chování, aby diskuze byla smysluplná. V případě kontroverznějších témat (viz např. diskuzní stránka k článku Miloš Zeman) mohou být administrátoři wikipedie benevolentnější.

Rozdíy mezi WikiWiki a Wikipedií je
1. Typ obsahu: WikiWiki je obecný termín pro jakýkoli systém umožňující kolaborativní editaci obsahu, zatímco Wikipedia je konkrétní encyklopedie, která běží na wiki platformě.
2. Cíl a téma: Wikipedia je encyklopedie, která se zaměřuje na shromažďování a zveřejňování encyklopedických informací o různých tématech. WikiWiki systémy mohou být použity pro širokou škálu různých cílů, od sdílení interní dokumentace v organizacích po spolupráci na projektech.
3. Otevřenost: Wikipedia má určitá pravidla a směrnice pro obsah, ačkoli je stále otevřená pro veřejnou úpravu. WikiWiki systémy mohou být konfigurovány s různými úrovněmi ochrany a zabezpečení, což umožňuje organizacím kontrolovat přístup a editaci obsahu.

List různých wiki:

Game of Thrones fandom

Game of Thrones fandom má svoje vlastní fórum, ve kterém mohou uživatelé(tvůrci) wiki konzultovat veškerá témata týkající se GOT. Uživatelé mohou ve fóru zakládat jednotlivé diskuze a pokud například založí diskuzi, která se shoduje s názvem(tématem) wiki stránky, pak se daná diskuze zobrazí i na konci dané wiki stránky. Při samotné editaci stránek není umožněno nad tématem diskutovat nebo jej komentovat.

wiki Apache.org

Diskuze se nachází pod aktuálním článkem, pokud je autorem povolená. V případě, že není povolená, tak můžeme dát stránce jen "To se mi líbí". V opačném případě se pod článkem nachází diskuzní plugin, který známe ze sociálních sítí. Nejvíce se podobá diskuzi na Facebooku.

Druhá forma diskuze probíhá v rámci komentářů k určitému úseku textu článku. V kontextovém menu článku se nachází notifikace pro všechny vyřešené komentáře, takže můžeme kontrolovat ten náš, zda-li byl již vyřešen. Tato wiki nabízí možnost napojení na Slack – můžeme notifikace sledovat i v rámci našeho účtu na Slacku.

C2 wiki

C2 Wiki se v roce 2014 stala terčem útoku hackerů. Od té doby je v režimu read-only.
C2 Wiki je velmi strohá. Na stránkách se nacházejí pouze komentáře k danému tématu.
Nenachází se zde ani diskuzní forum.
Diskuse se případně vede přímo v rámci textu dané stránky, přičemž je zvykem oddělovat příspěvky (bílé místo nebo čára) a podepisovat se - např. popis anti-patternu a pod ním diskuse.

Aktualizováno uživatelem Jakub Homolka před 7 měsíc(ů) · 35 revizí