Akce
Nutno zrekapitulovat, co se tuto iteraci nestihlo a proč? Přesunutí na další iteraci¶
Odložené aktivity na iteraci 04¶
- 1. Studium a nasazení kontraktových testů
- V rámci vytváření autentizační aplikace a zprovoznění komunikace muselo být odloženo nasazení a studium kontraktových testů.
- Důvod: Jako vedoucí týmu jsem rozhodl, že není důležité mít nasazení kontraktových testů za cenu nedodělání registrování, přihlášení a autentizaci requestů.
- 2. Mírné narušení Definition of Done pro uzavření aktivit
- U autentizační služby nebyly napsány jednotkové testy z důvodu časového presu. Služba byla zatím testována ručně a na vytvoření testů byla vytvořena aktivita, která bude přidělena na iteraci 04
- Toto narušení není nikterak kritické vzhledem k tomu, že jsme jako tým prolomili velice složitou problematiku, kterou jsme ještě využili na jiné úrovni využití než je základní (autentizaci pomocí jiné služby).
Co se naopak stihlo a jsme na to pyšní? :)¶
- 1. Prolomili jsme poměrně složitou problematiku (bezpečnostní) na prvotní naučení a správné použití. Jako tým jsme vytvořili funkční autentizaci, kterou je sice nutné doladit, ale je funkční! Zbytek už by měl být snažší.
- 2. Vedli jsme širokou diskusi na téma bezpečnosti v síťovích aplikacích (nejen na úrovni aplikační vrstvy, ale i částečně na nižších vrstvách - servery samotné).
- 3. Vytvořili jsme základní strukturu webového rozhraní (SPAWn - reactJS), u které umíme již do systému registrovat uživatele, přihlásit je a je připraveno ze strany SPADe -> Auth. i odhlášení uživatele (zneplatnění JWT tokenu).
- 4. Petr Š. dokázal najít způsob, jak využít ve SPADe aplikaci více databází najednou. MS SQL Server se bude využívat zatím pouze pro SPAWn aplikaci a její správu, MySQL zatím zůstane na SPADe jakožto datová pumpa pro anti patterny apod.
- 5. !!!! Možná i dosažení LCA milníku? Nadefinování infrastruktury a architektury
- 6. Máme spustitelné demo s ukázkou autentizace. Všechny tři aplikace komunikují mezi sebou (SPAWn -> SPADe -> Auth) <=> (Auth -> SPADe -> SPAWn)
- 7. Máme poměrně robustní a udržovanou wiki.
- 8. !!! ODDĚLENÍ PROJEKTŮ DO SAMOSTATNÝCH REPOZITÁŘŮ !!!
Problematické úkoly v iteraci¶
- Autentizace -> velice těžká činnost vzhledem k subjektivnímu pohledu na náš projekt. Museli jsme studovat spousty návodů a konvencí, jak takovou problematiku řešit a to postupně experimentálně zkoušet na našem projektu. Museli jsme z tohoto důvodu i odložit méně důležité aktivity na další iteraci. Poprali jsme se s tím ale dobře.
Pocity členů týmů¶
- GLAD
- ALL: Hodně jsme programovali a naučili jsme se spoustu nových věcí ohledně bezpečnosti u síťových aplikací na aplikační vrstvě.
- SAD
- ALL: Přístup javy na bezpečnost je pro začátečníky velice složitý a návody jsou nejednoznačné. Návody nekompletní a ani jeden z nich neřešil naší konkrétní situaci z 95 %. Museli jsme na pomoc využít chat GTP a experimentovat.
- MAD
- ALL: Velikonoce jsme si neužili. Naše odměna byla Java. Za těch pár dní jsme vykázali každý přes 30 hodin (: (: A máme pytle pod očima.
Výsledek retrospektivy. Co zlepšit do dalších iterací?¶
- 1) Administrativně u vedení projektu není nic, co bychom z našeho výsledku mohli změnit. Zásek na aktivitě byl způsoben z důvodu neznalosti a potřeby robustního samostudia pro prokopnutí technologie. Zabránit by se tomu úplně nedalo, pokud bychom si na pomoc nepřivzali odborníka ze Spring Boot Security oblasti.
- 2) Uměli jsme se dynamicky rozhodnout na scopu projektu pro tuto iteraci a odložili jsme méně prioritní věci za více prioritní.
- 3) Nestihla se ale úprava technické dokumentace. Možná by bylo fajn to dokumentovat průběžně a nedohánět to pak na poslední chvíli.
Aktualizováno uživatelem Petr Urban před asi 2 roky(ů) · 5 revizí