Projekt

Obecné

Profil

Akce

Specifikace » Historie » Revize 13

« Předchozí | Revize 13/29 (rozdíl) | Další »
Martin Šebela, 2020-03-23 20:24
přesun kategorií


Specifikace

Stakeholders

  • členové týmu: Tomáš Ballák, Petr Hlaváč, Jakub Vašta, Martin Šebela
  • zákazník: Přemek Brada
  • mentor: Petr Pícha
  • uživatelé: univerzita, veřejnost

Zadání

ZČU v rámci projektu podpořené organizací CESNET nabídlo volně k dispozici několik datových sad open dat. Na schůzce z 10. 3. 2020 pro lokální IT správce fakult bylo řečeno, že projekt bude mít své pokračování a v tuto chvíli ZČU uvítá projekty, která data budou využívat.

Smyslem námi navrženého zadání je využít některé z dostupných datových sad, přičemž podle provedené analýzy v rámci 0. iterace se jedná o následující datové sady:

Zpracovávaná data

  • data o připojení uživatelů k přístupovým bodů Wi-Fi (access pointy) na ZČU
  • data dostupná ze snímačů JIS karet (parkoviště, pokladny v menze aj.)
  • data týkající se půjčování koloběžek na ZČU

Vizualizace dat

Data z těchto datových sad budou zanesena do mapy formou nové vrstvy, tzv. heatmapy nad mapovým pokladem (např. nad mapovým pokladem OpenStreetMap, popř. GoogleMaps), přičemž uživatel si bude moct přehrát (animovat) den na ZČU po vhodně zvolených časových intervalech formou časové osy (minimálně po jednotlivých hodinách).

Predikce dat

V aplikaci bude možné predikovat pohyb studentů pomocí technik umělé inteligence formou lineární regrese (model by mohl být natrénován vždy z několika předchozích tydnů pro každý den zvlášť, přičemž bude potřeba brát v úvahu změny semestru a například první týden nového semestru modely vymazat a na týden predikci nezobrazovat).

Predikce může vzhledem k aktuálnímu počtu dat dosahovat slabších výsledků, ale od machine learning si slibujeme, že se s rostoucím data setem bude lepšit.

Využitelnost a cíle

Aplikace může poukázat na postupný průběh semestru (například postupné odcházení studentů prvních ročníků), ostatně ukazovat průběh jednoho dne v univerzitním kampusu a u kolejí (resp. tam, kam dosáhne Wi-Fi či jsou zabudované jiné z uvedených snímačů).

Stejně tak může poukázat na různé anomálie, které byly už v rámci provedené analýzy zjištěny (například návrat studentů z nočních akcí na koleje (vstup do kolejí je přes JIS snímač), pohyb po univerzitě a bufetech v nočních hodinách...).

Informace získané z těchto dat mohou být navíc použity pro další architektonické a stavební úpravy (kam má smysl investovat, kde se lidé srocují apod.).

Datové sady v budoucnu

Bude snaha, aby aplikace v budoucnu zveřejněná data (nové datové sady se uvolňují postupně po několika měsících) automaticky stahovala a vkládala do databáze (tzn. přidávala nové záznamy k již v databázi vedeným AP a jiným snímačům). S tímto bodem se nicméně pojí rizika zmíněná dále.

Rizika

Bohužel neovlivníme období, během kterých nemusí být data k dispozici (v důsledku výpadku externích systémů na straně dodavatele dat), případnou změnu formátu těchto dat nebo dokonce změnu metodiky sledování, resp. logování. V takovém případě bude nutné provést v aplikaci úpravy.

Produkční prostředí

Aplikace bude nasazena pravděpodobně na virtuálním stroji na CIV ZČU, popř. na přiděleném virtuálním stroji na KIV FAV ZČU. Poznámka: bude upřesněno zákazníkem

Nástřel projektu

Poznámka: schéma neznázorňuje grafický návrh, pouze čtenáři ukazuje to, co je předmětem projektu, aby měl na první pohled jasno

Aktualizováno uživatelem Martin Šebela před více než 4 roky(ů) · 13 revizí