Projekt

Obecné

Profil

Akce

Vize projektu » Historie » Revize 4

« Předchozí | Revize 4/28 (rozdíl) | Další »
Lucie Tauchenová, 2020-03-11 18:30


Dokument vize a rozsahu projektu

Aplikace pro muzea

Verze 1.0

Obsah:
Historie revizí
1. Požadavky
1.1. Pozadí projektu, obchodní příležitost, potřeby uživatelů
1.2. Cíle a kritéria úspěchu
1.3. Rizika

2. Vize řešení
2.1. Prohlášení o vizi
2.2. Hlavní vlastnosti aplikace
2.3. Předpoklady a závislosti

3. Rozsah a omezení
3.1. Rozsah vydaných verzí
3.2. Omezení a vyloučení

4. Obchodní kontext
4.1. Profily zúčastněných stran
4.2. Priority projektu

1. Požadavky

1.1. Pozadí projektu, obchodní příležitost, potřeby uživatelů

Při procházení výstav v muzeích se návštěvníkům často stává, že je některé vystavené umělecké dílo zaujme více než díla ostatní. Pokud má návštěvník dostatek času, u vybraného díla se zastaví a přečte si veškeré informace u něj uvedené. Jestliže ale návštěvník tento čas nemá a nebo u vybraného díla není uvedeno dostatek informací, které by návštěvníka uspokojily, je návštěvník donucen si informace o díle nalézt např. na internetu sám. Buď hned v muzeu, nebo po příchodu domů. V tu chvíli si musí někam poznamenat název díla, autora, rok atd., podle čeho pak dílo může ve zdrojích identifikovat. Ani pak nemá návštěvník vyhráno. Informace nemusí být zveřejněné, nemusí být k dispozici v českém jazyce, popř. může být složité se k nim dostat.

Muzeum (např. UPRUM) by chtělo tento zdlouhavý proces vyhledávání informací o dílech z muzea svým návštěvníkům ulehčit a zároveň tím díla lidem přiblížit. Muzeum proto požádalo o vytvoření aplikace, jejíž cílem by bylo umožnit návštěvníkům interaktivní procházení výstav. Každý uživatel, který by se do aplikace zaregistroval, by registrací získal přístup ke svému osobnímu portálu, ve kterém by si mohl při průchodu výstavou vytvářet seznamy pro něj nejzajímavějších artefaktů. Tyto artefakty (umělecká díla) by si do aplikace ukládal např. pomocí kódů u nich uvedených, nebo pouhým vybráním ze seznamu děl. Seznamy oblíbených děl by měl uživatel k dispozici i po skončení výstavy. Pokud by se chtěl uživatel dozvědět o díle něco navíc, jednoduše by si ze seznamu otevřel stránku věnovanou vybranému dílu. Na této stránce by našel náhled díla, popř. ukázku díla (knihy), základní informace o díle a zajímavé odkazy, které by ho přesměrovaly na další ověřené zdroje.

Muzeum by touto aplikací získalo také zpětnou vazbu k výstavám. Aplikace by poskytovala muzeu statistiky oblíbenosti výstav, resp. autorů, časových období atd. Další výhodou, kterou by muzeum aplikací získala, by byla databáze návštěvníků, kterým by pak muzeum bylo schopné adresněji posílat různá upozornění a pozvánky na akce, které by uživatele mohly zajímat.

Pro počáteční fázi projektu byla muzeem UPRUM vybrána výstava, jejíž součástí bude knihovna pana Kaplického, která čítá cca 300 exponátů. Na tyto díla nebude možné v muzeu reálně sahat. Tato výstava je tudíž ideální adept pro otestování plánované aplikace. Aplikace by měla tato díla návštěvníkům pomocí informací a náhledů přiblížit. Do budoucna by pak aplikace měla být rozšiřitelná na ostatní výstavy muzea.

1.2. Cíle a kritéria úspěchu

C-1: Napojit aplikaci na archivační systém UPM

KÚ-1: Do 3 měsíců od spuštění aplikace získat nejméně 20% návštěvníků muzea UPRUM, kteří se registrují do aplikace.

1.3. Rizika

RI-1: Nebude možné se přímo napojit na databázi muzea. (pravděpodobnost = 0,3; vliv = 7)
RI-2: Velkou část návštěvníků tvoří starší lidé, kteří moderní technologie nepoužívají. To by mohlo zapříčinit malou využitelnost aplikace. (pravděpodobnost = 0,6; vliv = 9)

Aktualizováno uživatelem Lucie Tauchenová před více než 4 roky(ů) · 4 revizí