Projekt

Obecné

Profil

Akce

Vize projektu » Historie » Revize 16

« Předchozí | Revize 16/28 (rozdíl) | Další »
Marek Lovčí, 2020-03-20 18:35


Dokument vize a rozsahu projektu

Aplikace pro muzea

Obsah:

1. Požadavky
1.1. Pozadí projektu, obchodní příležitost, potřeby uživatelů
1.2. Cíle a kritéria úspěchu
1.3. Rizika

2. Vize řešení
2.1. Prohlášení o vizi
2.2. Hlavní vlastnosti aplikace
2.3. Předpoklady a závislosti

3. Rozsah a omezení
3.1. Rozsah vydaných verzí
3.2. Omezení a vyloučení

4. Obchodní kontext
4.1. Profily zúčastněných stran
4.2. Priority projektu

1. Požadavky

1.1. Pozadí projektu, obchodní příležitost, potřeby uživatelů

Při procházení výstav v muzeích se návštěvníkům často stává, že je některé vystavené umělecké dílo zaujme více než díla ostatní. Pokud má návštěvník dostatek času, u vybraného díla se zastaví a přečte si veškeré informace u něj uvedené. Jestliže ale návštěvník tento čas nemá a nebo u vybraného díla není uvedeno dostatek informací, které by návštěvníka uspokojily, je návštěvník donucen si informace o díle nalézt např. na internetu sám. Buď hned v muzeu, nebo po příchodu domů. V tu chvíli si musí někam poznamenat název díla, autora, rok atd., podle čeho pak dílo může ve zdrojích identifikovat. Ani pak nemá návštěvník vyhráno. Informace nemusí být zveřejněné, nemusí být k dispozici v českém jazyce, popř. může být složité se k nim dostat.

Muzeum (např. UPRUM) by chtělo tento zdlouhavý proces vyhledávání informací o dílech z muzea svým návštěvníkům ulehčit a zároveň tím díla lidem přiblížit. Muzeum proto požádalo o vytvoření aplikace, jejíž cílem by bylo umožnit návštěvníkům interaktivní procházení výstav. Každý uživatel, který by se do aplikace přihlásil (ať už klasicky přes registraci, nebo dočasně pomocí nějakého odkazu), by získal možnost si při průchodu výstavou vytvářet seznamy pro něj nejzajímavějších artefaktů. Tyto artefakty (umělecká díla) by si do aplikace ukládal např. pomocí kódů u nich uvedených. Seznamy oblíbených děl by měl uživatel k dispozici i po skončení výstavy. Pokud by se chtěl uživatel dozvědět o díle něco navíc, jednoduše by si ze seznamu otevřel stránku věnovanou vybranému dílu. Na této stránce by našel náhled díla, popř. ukázku díla (knihy), základní informace o díle a zajímavé odkazy, které by ho přesměrovaly na další ověřené zdroje.

Muzeum by touto aplikací získalo také zpětnou vazbu k výstavám. Aplikace by poskytovala muzeu statistiky oblíbenosti výstav, resp. artefaktů. Další výhodou, kterou by muzeum aplikací získala, by byla databáze kontaktů na uživatele (návštěvníky), kterým by následně muzeum mohlo zasílat upozornění a pozvánky na akce, které by uživatele mohly zajímat.

Pro počáteční fázi projektu byla muzeem UPRUM vybrána výstava, jejíž součástí bude knihovna z pozůstalosti architekta Jana Kaplického (*1937-†2009), která čítá cca 300 exponátů - knih a tiskovin se záložkami a vepsanými poznámkami. Na tato díla nebude možné v muzeu reálně sahat. Výstava je tudíž ideální adept pro otestování plánované aplikace. Ta by měla díla návštěvníkům pomocí informací a náhledů v aplikaci přiblížit.

1.2. Business objectives a kritéria úspěchu

BO-1: Do 3 měsíců od nasazení aplikace získat alespoň 60 % nových uživatelů aplikace, kteří poskytnou muzeu svůj kontaktní email.
BO-2: S využitím nástrojů od Google Analytics získat do 6 měsíců od nasazení aplikace relevantní statistiku využití aplikace a tedy přibližnou statistiku o návštěvnosti výstavy.
BO-3: V řádném termínu dokončení projektu dohotovit kompletní soupis archivu (dataset) k výstavě knih Jana Kaplického (cca 300 knih s poznámkami) (řádný termín bude upřesněn).
BO-4: Nabídnout návštěvníkům muzea responsivní user-friendly aplikaci, která bude podporovat interakci uživatele na výstavě.

KÚ-1: V řádném termínu dokončení projektu předat aplikaci s plně funkčními požadavky (tj. bez chyb omezujících nasazení), které budou odsouhlaseny v rámci MVP (Minimum Viable Product).
KÚ-2: V řádném termínu dokončení projektu nasadit aplikaci do produkčního prostředí muzea.

1.3. Business rizika

BR-1: Podstatnou část návštěvníků tvoří starší lidé, kteří moderní technologie nepoužívají. To by mohlo zapříčinit nízkou využitelnost aplikace.
(pravděpodobnost = 0,6; vliv = 9)
BR-2: Aplikace bude v prvotní fázi pouze v anglickém jazyce. Aplikace nebude využitelná pro návštěvníky, kteří anglický jazyk neovládají.
(pravděpodobnost = 0,4; vliv = 10)

2. Vize řešení

2.1. Prohlášení o vizi

Webová aplikace bude sloužit návštěvníkům muzea UMPRUM, nejen jako rozšíření výstavy tiskovin z pozůstalosti Jana Kaplického, nýbrž jako její nedílná součást.
Aplikace bude buď jediný nebo jeden z mála způsobů (pokud se muzeum rozhodne zpřístupnit např. skeny i jinou formou než pomocí aplikace), jak pocítit tvůrčí nadání českého vizionáře, prohlédnout si jeho rukopis a současně nahlédnout do jeho mysli při hledání inspirace. Velké části návštěvníků poslouží při hledání dodatečných informací o životě architekta pomocí náhledů knih, detailů o dílech, poznámek a odkazů na další zdroje.
V neposlední řadě aplikace uživatelům zprostředkuje požitek z interaktivní návštěvy výstavy, neboť díla, která návštěvníky zaujmou, si budou moci pomocí aplikace rovnou uložit a později se k nim skrze aplikaci vrátit. Aplikace ušetří návštěvníkům čas, který by strávili zapisováním názvů děl a dohledáváním relevantních informací. Muzeum navíc získá statistiky oblíbenosti artefaktů a databázi návštěvníků, kterým pak bude moci posílat pozvánky na další výstavy.

2.2. Hlavní funkce aplikace

F-1: Vytvořit dočasný účet uživatele.
F-2: Možnost volby oblastí zájmu uživatele (upřednostňovaných kategorií).
F-3: Načíst a responsivně zobrazit data o artefaktech z datasetu knihovny.
F-4: Vytvořit seznam (oblíbených) artefaktů (simulace příjmu dat, rozšíření o skenování QR kódů).
F-5: Filtrovat artefakty podle kategorií.
F-6: Vytvořit statistiky oblíbenosti artefaktů.

2.3. Předpoklady a závislosti

P-1: Muzeum disponuje funkční otevřenou sítí Wi-Fi, na kterou se mohou návštěvníci výstav připojit; doplňkově předpokládáme, že v budově výstavy je dostupný mobilní internet.
P-2: Muzeum bude mít zajištěné produkční prostředí pro běh aplikace, na které se aplikace nasadí (server, doména, atd).
P-3: Muzeum poskytne kompletní dataset knihovny.

3. Rozsah

3.1. Rozsah vydaných verzí

Funkce Verze
F-1 Implementováno ve verzi 1.1
F-2 Implementováno ve verzi 1.1
F-3 Implementováno ve verzi 1.1
F-4 Implementováno ve verzi 1.2
F-5 Implementováno ve verzi 1.1
F-6 Implementováno ve verzi 1.1

4. Obchodní kontext

4.1. Profily zúčastněných stran

4.1.1. Zadavatel projektu

Hlavní hodnota: Navázání spolupráce mezi FDULS a FAV ZČU; přiblížení umění veřejnosti
Přístup: Nadšení, zápal pro věc, ochota
Hlavní zájem: Vytvořit funkční aplikaci, která umožní interaktivní procházení výstavy
Omezení: Trvale v Praze, do Plzně jezdí jen 1x týdně (když má výuku)

4.1.2. Management muzea

Hlavní hodnota: Přehled o artefaktech v muzeu, navýšení návštěvnosti a oblíbenosti výstavy muzea
Přístup: Zatím neidentifikován - kontakt probíhá přes zadavatele projektu
Hlavní zájem: Jednoduchá správa aplikace, spolehlivost, možnost rozšíření na další výstavy
Omezení: Připojení návštěvníků k wifi muzea je nutné.

4.1.3. Správce databáze muzea

Hlavní hodnota: ---
Přístup: Pravděpodobně nevalné nadšení z nutných sw úprav nutných pro napojení aplikace do db.
Hlavní zájem: Minimum práce navíc, minimální zásahy do databáze.
Omezení: Dataset musí být připraven k použití.

4.1.4. Návštěvníci muzea

Hlavní hodnota: Možnost ukládání oblíbených artefaktů z výstavy a jejich zpětné prohlížení v aplikaci, koncentrace relevantních informací
Přístup: ---
Hlavní zájem: Intuitivní použití aplikace, dostupnost, rychlost
Omezení: Chytrý telefon, popř. tablet (laptop), anglický jazyk (v případě neúplných překladů)

4.1.5. Tým Merlot

Hlavní hodnota: Realizace projektu pro skutečného zákazníka, získání zkušeností v oblasti sw inženýrství, koordinace práce v týmu
Přístup: Optimistický, otevřený novým výzvám. Zároveň pod tlakem kvůli nedostatku času na realizaci.
Hlavní zájem: Funkční aplikace splňující dohodnuté MVP požadavky zákazníka; schválená a předaná do řádného termínu.
Omezení: Čas na realizaci omezen délkou trvání semestru

4.2. Priority projektu

Plán: Vydání verze 1.0 je plánováno na 01. 04. 2020, verze 1.1 na 22. 04. 2020, verze 1.2 na 06. 05. 2020 a finální verze 1.3. na 20. 05. 2020.
Funkce: Všechny funkce musí být implementovány podle plánu
Kvalita: Provedené testy aplikace musí projít na 100 %. Aplikace musí splňovat webové standardy.
Tým: Tým má 5 členů, z nichž každý má určitou roli v týmu. Rozdělení činností tomu odpovídá. Každý člen má k dispozici cca 15 hodin na iteraci.

Aktualizováno uživatelem Marek Lovčí před více než 4 roky(ů) · 16 revizí