Projekt

Obecné

Profil

Architektura programu » Historie » Revize 36

Revize 35 (Martin Šíp, 2017-04-12 10:20) → Revize 36/37 (Petr Kopal, 2017-04-15 11:56)

h1. Architektura programu 'TimConnect RAVI Converter' 

 Tento dokument popisuje architektonické principy řešeného problému, kterými se bude řídit vývoj požadovaného softwaru. V prvních dvou kapitolách jsou uvedeny softwarové a hardwarové požadavky nutné pro správnou činnost programu. Dále je uveden model nasazení, software dekomponovaný doménovým modelem a data flow diagram. Návrh uživatelského rozhraní programu, který vyhovuje zákazníkovi, je uveden v předposlední kapitole a poslední je výčet implementačních technologií. 

 h2. Softwarové vybavení 

 * Operační systém Windows 
 * TIM Connect   

 h2. Hardwarové 

 * Libovolný osobní počítač 
 * Termokamera PI 400 / PI 450 

 h2. Model nasazení 

 Diagram nasazení (Deployment Diagram) ukazuje rozložení jednotlivých softwarových komponent na hardwarových zdrojích (uzlech) a jejich spolupráci. Na následujícím diagramu je patrné, že spustitelné soubory TimConnectu a námi vyvýjeného programu musí být umístěné na počítačí s operačním systémem Windows (rozsah verzí bude specifikován později). Náš program 'TimConnect RAVI converter' pak bude moci snímat obraz z TimConnectu přes funkce WinApi a odebírat od něj teplotní informace + ovládat ho přes IPC. 

 !deployment_diagram.png! 

 h2. Doménový model 

 Doménový model (Domain Model) je koncepční model domén, které začleňuje chování a data. 

 Aplikace načte konfiguraci programu, a tu následné předá hlavnímu oknu (_MainWindow_) programu. To, po stisknutí tlačítka nahrávání, začne stahovat jednotlivé snímky a balit je do balíku dat (_DataPackage_). Ten se posléze předá _DataParseru_, který snímky převede na požadovaný formát a výstupy (sekvenci snímků a datový soubor) uloží pomocí tříd _ImageSaver_ a _DataSaver_. 

 !domainUml.png! 

 h2. Data flow diagram 

 Datové toky v aplikaci jsou zachyceny následujícím velmi jednoduchým DFD diagramem. 

 !dfd.png! 

 h2. Návrh uživatelského rozhraní 

 Obrázek níže ukazuje hrubý návrh grafického uživatelského rozhraní s nejdůležitějšími ovládacími prvky. Program se bude skládat pouze z jednoho okna. To je rozděleno na dvě části. První(levá) část okna obsahuje elementy pro nastavení záznamu. Uživatel si může zvolit zdroj vstupních dat. Buď zadá cestu k již uloženému souboru ve formátu RAVI nebo bude jako zdroj dat označen již spuštěný program TIM Connect. Záznam z termokamery tedy nemusí být nutně uložen. Uživatel může dále určit, zda se mezi výstupy programu má zařadit video soubor. Stejně tomu tak je u textového souboru, do kterého se zaznamenávají hodnoty každého snímku, představující jednotlivé teploty. V dolní části uživatel specifikuje cestu výstupních souborů. Pravá část okna ukazuje náhled na vstupní data. Pod ním je umístěn ukazatel průběhu a prvky pro ovládání záznamu. 

 !gui.png! 

 

 h2. Implementační technologie 

 * C++ 
 - rozhodli jsme se k jeho použití, protože celý tým již s ním má zkušenosti ať už ze školy nebo odjinud  
 - nabízí se použití C#, ale s ním nemá tým výrazné zkušenosti a z hlediska velikosti aplikace C++ postačuje 
 * WinForm 
 * WinAPI pro zaznamenavání obrazu